Zasady rozliczania ulgi termomodernizacyjnej

Zasady rozliczania ulgi termomodernizacyjnej

Warto przeczytać

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko naturalne oraz oszczędzania energii. Właśnie dlatego termomodernizacja budynków staje się coraz popularniejsza, a z nią związane ulgi podatkowe. W artykule omówimy zasady rozliczania ulgi termomodernizacyjnej oraz zalety stosowania płyt PIR w ramach takiego przedsięwzięcia.

Ulga termomodernizacyjna – co to jest i jakie są jej założenia?

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia finansowego dla właścicieli nieruchomości, którzy przeprowadzają prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Ulga ta polega na możliwości odliczenia od podatku dochodowego części wydatków poniesionych na realizację inwestycji termomodernizacyjnych, np. płyt PIR i innych materiałów izolacyjnych. Warto dodać, że ulga termomodernizacyjna może być stosowana zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne.

Zasady rozliczania ulgi termomodernizacyjnej

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, prace termomodernizacyjne muszą być wykonane na podstawie audytu energetycznego lub innego dokumentu zawierającego analizę energetyczną budynku. Po drugie, inwestycja musi prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię pierwotną o co najmniej 25%. Po trzecie, wydatki na termomodernizację, np. zakup płyt PIR, muszą być poniesione w ciągu trzech lat od zakończenia roku, w którym przeprowadzono audyt energetyczny.

Wartość ulgi termomodernizacyjnej wynosi 19% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 53 000 zł dla osób fizycznych oraz 19% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 500 000 zł dla osób prawnych. Jak wyjaśniają producenci płyt PIR, ulga ta może być rozliczana w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych.

Jakie są zalety stosowania płyt PIR?

Płyty PIR (poliizocyjanuratowe) to nowoczesne materiały izolacyjne, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Stosowanie płyt PIR w ramach prac termomodernizacyjnych pozwala na osiągnięcie znaczącej poprawy efektywności energetycznej budynku, co z kolei umożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Stosowanie płyt PIR w ramach inwestycji termomodernizacyjnych niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim płyty te cechują się wysoką izolacyjnością cieplną, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Ponadto płyty PIR są odporne na wilgoć oraz pleśń, dzięki czemu zapewniają zdrowy i komfortowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
IwonaŁania
IwonaŁania
1 miesiąc temu

Ten artykuł o podróży naprawdę otworzył mi oczy i czekam na kolejne posty., Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o edukacji i zawsze polecam Twoją stronę., Zawsze szukałem więcej informacji o i ten put up dostarczył wiele potrzebnych informacji i zawsze polecam Twoją stronę., To perswazyjny omówienie zdrowia naprawdę pomogło mi zrozumieć temat i czekam na kolejne posty., Twoja pasja attain kultury naprawdę przebija się przez ten put up i czekam na kolejne posty..

BogdanŁabędź
BogdanŁabędź
1 miesiąc temu

Ten artykuł o rozwoju osobistego naprawdę otworzył mi oczy i na pewno będę wracał po więcej., Ten pomocny artykuł o kultury naprawdę zrobił na mnie wrażenie i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Twoje spojrzenie na kultury jest naprawdę ciekawy i czekam na kolejne posty., Uwielbiam czytać Twoje posty na temat rozwoju osobistego i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., Twoja pasja variety kultury naprawdę przebija się przez ten put up i na pewno podzielę się tym ze znajomymi..