Zapalenie przyzębia pojawia się w konsekwencji lekceważenia przez nas zapalenia dziąseł. Lekceważone może nawet prowadzić do utraty zębów.
Choroby przyzębia które zasięgiem obejmuje szyjkę i korzeń zęba. Przyzębie stanowi aparat odżywiający ząb i umocowujący go w zębodole. Kiedy pojawia się zapalenie dziąseł, to znak, że choroba jest jeszcze w pierwszej fazie, która jest stosunkowo łatwa do opanowania. Jeśli jednak zlekceważymy zapalenie dziąseł, to kolejnym etapem będzie właśnie zapalenie przyzębia.
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Najczęściej chodzi tutaj o zbyt rzadkie mycie zębów, co w konsekwencji prowadzi do powstania płytki nazębnej. Jest to miękki nalot, który nadbudowuje się z bakterii i resztek z pokarmów,które zostają w jamie ustnej.Ciasno przylega do płytki zębowej, jednak jest na tyle miękki, że z łatwością można się go pozbyć podczas szczotkowania. Kiedy jednak nie czyścimy zębów regularnie, to po pewnym czasie płytka nazębna zamienia się w kamień i staję się źródłem wszelkich toksyn, które odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych. Istnieją też inne powody zapalenia przyzębia. Jest to bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, wady zgryzu, źle wykonane wypełnienia i uzupełnienia zębowe oraz różne choroby m.in. cukrzyca czy zaburzenia związane z metabolizmem.Przyczyną chorób przyzębia mogą być leki padaczkowe czy blokery tzw. kanału wapniowego tj. środki stosowane przy chorobach z układu krążeniowego.
Pierwsze objawy mówiące nam, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem przyzębia, to krwawienie z dziąseł podczas mycia lub przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego. Towarzyszy mu nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno oraz suchość, niesmak i brzydki zapach z ust. W dalszej perspektywie mamy do czynienia z obniżaniem się szyjek zębowych i na koniec rozchwianiem zębów.
W takim przypadku należy natychmiast udać się do stomatologa, który usunie kamień nadziąsłowy, podziąsłowy oraz płytkę nazębną. Skutkiem zapalenia części przydziąsłowej wprowadza się środki przeciwzapalne, które mają za zadanie usunąć źródło choroby. W kolejnych etapach stomatolog naprawia szkody, jakie zostały wyrządzone w wyniku trwania stanu zapalnego. Dużo prościej jednak jest zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej, a tym samym zapaleniu przyzębia. Zalecane jest regularne badanie uzębienia oraz dziąseł, które pozwoli na zdiagnozowanie oraz podjęcie szybkich działań w celu leczenia danych chorób. Kluczowa jest tutaj właściwa i prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Regularne mycie zębów musi iść w parze z wykorzystaniem właściwych technik mycia. Nie zaszkodzi nam, korzystać od czasu do czasu z zabiegów higienicznych, które przeprowadzane są w gabinetach stomatologicznych. Chodzi tu na przykład o piaskowanie czy skaling.
Artykuł powstał we współpracy z Impladent |