W sklepach z materiałami budowlanymi mamy całkiem sporo materiałów do wykańczania podłóg. Wśród najpopularniejszych są panele drewnopodobne, panele i deski drewniane a także mozaiki i płytki wykonane z różnych materiałów. Ze względu na wygodę użytkowania i ciepły wygląd Polacy na swoich podłogach często umieszczają drewno. Podłogi z niego wykonane są lakierowane lub olejowane. Dziś kilka słów o tym dlaczego warto postawić na drewno olejowane. Opowiemy także o wadach, które warto brać pod uwagę podczas wybierania materiału na podłogi w swoim mieszkaniu.
Spis Treści
ToggleCzym charakteryzuje się drewno olejowane
Olejowanie to proces impregnacji drewna. Olej do impregnacji drewna, który jest mieszanką olejów naturalnych jest nakładany na drewno. W czasie tego procesu wnika w głąb drewnianej powierzchni. Aby drewno zostało dobrze zabezpieczone na początku nakłada się kilka warstw oleju, jedna po drugiej. Olej wnikający w drewno zmienia nieco jego właściwości. Nadaje mu odporność na wilgoć, ale również wpływa na naturalny kolor. Drewno impregnowane olejem staje się nieco ciemniejsze a słoje bardziej widoczne.
Zalety drewna olejowanego
Drewno olejowane ma sporo zalet. Przede wszystkim jest w pełni ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotną cechą dla wielu użytkowników. Po wtóre jest odporne na wodę i zabrudzenia. Oleje nałożone na drewno nie pozwalają na wnikanie zabrudzeń do wnętrza desek. Kolejną, ważna cechą jest samozasklepianie się drewna. Kiedy powstają na nim niewielkie rysy lub uszkodzenia naturalne drewno potrafi sobie z nimi poradzić, co nie ma miejsca w przypadku drewna lakierowanego.
Wady drewna olejowanego
Choć oleje zabezpieczają drewniane powierzchnie przed wilgocią i zabrudzeniami niestety nie chronią ich w stu procentach. Zabrudzenia pozostające przez dłuższy czas na drewnianych powierzchniach mogą przenikać do wnętrza drewna, na skutek czego powstają na nim plamy i przebarwienia. Drewniane, olejowane powierzchnie wymagają dużej staranności podczas czyszczenia oraz systematycznego nakładania nowej warstwy oleju, która wzmocni działanie poprzedniej. Takich działań nie wymaga drewno zabezpieczone lakierem.
Renowacja
Omawiając podłogi drewniane należy wspomnieć o bardzo ważnej zalecie jaką jest możliwość ich renowacji. Niezależnie od tego czy drewno było lakierowane czy olejowane, kiedy jego powierzchnia ulegnie zniszczeniu można zeszlifować wierzchnią warstwę i położyć po raz kolejny wybrany przez siebie impregnat. Nawet jeśli drewno było wcześniej lakierowane po zdarciu warstwy lakieru można je zabezpieczyć olejem i odwrotnie.
Zarówno olejowane jak i lakierowane podłogi są bardzo dobrym wyborem. Niewątpliwą zaletą drewna olejowanego jest fakt, iż radzi sobie z drobnymi zarysowaniami i uszkodzeniami, które powstają często np. podczas przesuwania krzeseł. W wypadku lakierowanej powierzchni rysy pozostają na stałe. Wadą może być systematycznie powtarzane olejowanie. Niemniej jednak polecamy drewno olejowane na podłogi, ponieważ prezentuje się wspaniale.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych |