Dla kogoś, kto nie zna tematu sformułowanie zawarte w tytule mogłoby się wydać oczywiste. Tyle że w całym województwie warmińsko-mazurskim jest tylko jedna gmina posiadająca status uzdrowiska i jest to Gołdap – stolica najdalej na północny wschód wysuniętego powiatu tego województwa.
W Polce mamy 45 uzdrowisk. Większość znajduje się nad morzem, na pogórzu i w środkowej części kraju. Rzuca się w oczy północny-wschód jako w tym względzie „niedopieszczony”. Mimo to Warmia i Mazury mają duży potencjał, jeśli idzie o ten rodzaj działalności. Toteż niewykluczone, że najbliższych latach kolejne dwie (a nawet trzy) miejscowości miejscowości regionu otrzymają status uzdrowiskowych.
Co daje status uzdrowiska i co… odbiera?
W wypadku dawnych gmin popegeerowskich status uzdrowiska na pewno przynosi przede wszystkim korzyści. Dotyczy to choćby dużo większych możliwości w pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje uzdrowiskowe. Zaś te zwykle dotyczą nie tylko infrastruktury typowo uzdrowiskowej i leczniczej, ale również poprawy estetyki miasta wraz z dzielnicą uzdrowiskową.
W Gołdapi dzięki dofinansowaniu unijnemu wybudowano nad tutejszym jeziorem miedzy innymi tężnie (czwarte w Polsce), promenadę uzdrowiskową i pijalnię wód mineralnych. Tutejsze Sanatorium „Wital” leczy wiele rozmaitych dolegliwości. Specjalizuje się leczeniu problemów z kręgosłupem i kończynami. Tu kuracjusze przyjeżdżają leczy depresje i choroby laryngologiczne.
W sanatorium jest około 500 miejsc z całorocznym obłożeniem. Zimą dodatkową atrakcją uzdrowiskowej gminy Gołdap jest ośrodek narciarstwa zjazdowego na pobliskiej Pięknej Górze, gdzie znajdują się trzy trasy zjazdowe, w tym jedna o długości 600 m. Z działalnością sanatoryjną wiąże się organizacja imprez ogólnopolskich – jedną z nich jest „Festiwal Zdrowia”.
Co natomiast odbiera status gminy uzdrowiskowej? Przede wszystkim wszelkie inwestycje, np. inwestycje w grunty i profile przedsiębiorstw nie powinny zagrażać czystości środowiska.
Inwestycje
Oczywiście, by ściągnąć inwestorów prywatnych najpierw trzeba było stworzyć odpowiednią bazę. Aktualnie (również w większości ze środków UE) w dzielnicy uzdrowiskowej Gołdapi buduje się ogromny zakład przyrodoleczniczy m.in. z gabinetami i basenami.
Mimo to w planie zagospodarowania tego terenu przewidziano działki na sprzedaż prywatnym inwestorom. Część z nich znajduje się w dzielnicy uzdrowiskowej, nawet niektóre przylegają do promenady zdrojowej.
Są też działki dla inwestorów w pozostałych strefach uzdrowiska, czyli – „B” i „C”. Nadal inwestować można w w tutejszej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.