Spis Treści
ToggleOlejek eteryczny oregano właściwości oraz… zagrożenia
Olejek oregano, podobnie zresztą jak wiele innych ekstraktów ziołowych, jest bardzo wszechstronny. W naszym artykule opiszemy, jak go stosować. Powiemy też, jakie ma olejek eteryczny oregano właściwości terapeutyczne, a jakie zagrożenia. Zapraszamy do lektury!
Składniki odżywcze dzikiego oregano
Oczywiście organiczny olejek oregano powstaje poprzez wykorzystanie roślin. To najlepszy sposób na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości tego ziela. Wyroby syntetyczne nie mogą się równać z tym, co nam oferuje Matka Natura. Oregano olejek to więc fenole jak karwakrol i tymol. Dzięki nim roślina broni się przed grzybami oraz szkodliwymi bakteriami. Nie bez znaczenia jest również niacyna. Oregano należy do roślin wyjątkowo bogatych w tę witaminę B3. A co z witaminą B2? Otóż ryboflawina, bo o niej tutaj mowa, to również składnik charakterystyczny dla liści tej rośliny. To tylko niektóre prozdrowotne związki organiczne, z których możemy korzystać podczas stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych na bazie oregano.
Olejek eteryczny oregano właściwości medyczne
Zalety stosowania olejku z oregano uwydatniają się głównie w walce z drobnoustrojami. Wspomniana wyżej ryboflawina zdecydowanie wpływa na wydzielanie kortyzolu w organizmie, co z kolei objawia się jego wzmocnieniem. Funkcje przeciwzapalne kortyzolu pozwalają neutralizować groźne bakterie i wirusy. Dobry olejek do aromaterapii powinien zawierać ten składnik, zwłaszcza jeśli chodzi o zwalczanie objawów infekcji układu oddechowego.
Stosowanie olejku z oregano jest też nieocenione podczas masaży. Właściwości antygrzybiczne roślin śródziemnomorskich to sprawdzony przepis na zdrowe stopy, powiedzmy. Warto również sięgnąć po kilka kropel olejku z oregano, aby wspomóc regenerację skóry. Działanie antyseptyczne ziół tego gatunku przyśpiesza gojenie ran i zadrapań. Oprócz wspomnianych fenoli oregano w olejku dostarcza i monoterpeny (p-cymen, gamma-terpinen). Wspólnie substancje zawarte w tych naturalnych preparatach stanowią doskonałą barierę przeciw infekcjom.
Poza tym olejek eteryczny oregano właściwości dotyczą również trawienia. Już sam zapach olejku z oregano pobudza wydzielanie śliny. Substancje aktywne zawarte w preparacie zwiększają wydzielanie żółci, a to poprawia procesy trawienne. Jednocześnie mocne właściwości antybakteryjne łagodzą zbyt intensywną fermentację w żołądku.
Dawkowanie olejku z oregano
Właściwości olejku eterycznego oregano mają niebagatelne znaczenie dla naszego ciała, jak i samopoczucia. To jednak oznacza również, że krople olejku powinny być dawkowane z umiarem. Podobnie jak olej kokosowy czy konopny, i ten na bazie oregano nie może być używany przesadnie. Naturalny olejek eteryczny należy odpowiednio rozcieńczyć przed aplikacją na skórze. To samo trzeba powiedzieć o sytuacji, gdy stosuje się oregano do płukania jamy ustnej. W takim przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Dlaczego?
Zbyt duża ilość olejku z oregano może spowodować podrażnienie układu trawiennego. Poza tym ryboflawina to naturalny wzmacniacz insuliny. Osoby mające z nią problem koniecznie powinny podejść do sprawy z rozsądkiem. Rozmowa z lekarzem jest jak najbardziej wskazana. Zagrożeniem jest też zbytnia dezynfekcja. Istnieje bowiem ryzyko, że olejek eteryczny oregano właściwości wpłyną niefortunnie na pozytywne bakterie ludzkiego ciała. Jest ich całkiem sporo, tak więc tym bardziej należy zachować zdrowy rozsądek. Tylko w ten sposób prawdziwy olejek z oregano okaże się cennym remedium w Twoim domu.