Zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka

Zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka

Warto przeczytać

Wszechogarniająca świat informatyzacja życia codziennego obok szeregu niezaprzeczalnych zalet, niesie ze sobą szereg poważnych zagrożeń. Szczególnie narażeni są najmłodsi. Zafascynowani wirtualną rzeczywistością, grami czy aktywnością na portalach społecznościowych coraz mniej czasu poświęcają na ruch. W szkołach, gdzie korzystanie z telefonów komórkowych jest dozwolone, niejednokrotnie na przerwie jest ciszej niż na lekcji, bo każdą wolną chwilę dzieciaki spędzają z nosem w smartfonie. Rodzi to niestety niepożądane efekty w postaci ograniczonej aktywności fizycznej, a co za tym idzie nadwagi i otyłości. W połączeniu ze złą dietą może prowadzić to do częstego zapadania na choroby cywilizacyjne w późniejszym wieku. Warto więc zawczasu mieć to na uwadze. Wniosek, jaki z tego płynie dla rodziców czy opiekunów jest jeden: zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka, a zaprocentuje to w jego dorosłym życiu.

Sport, rekreacja

Nie każdy dzieciak przejawia uzdolnienia ruchowe i nie każdy będzie z chęcią uprawiał jakąś dyscyplinę sportową. Należy sobie zdawać sprawę, że trening to ciężka praca i mozolnie, po tysiąckroć powtarzane sekwencje ruchowe. Może to powodować u dzieci znużenie i zniechęcenie po początkowym okresie entuzjazmu, zwłaszcza jeżeli treningi prowadza osoby nie do końca przygotowane merytorycznie do tego zadania. Jeżeli jednak już decydujemy się na uprawianie przez nasze dziecko wybranej dyscypliny, najważniejsze jest, aby na początkowym etapie treningu trafiło na fachowców w swojej dziedzinie. O wiele łatwiej zachęcić dziecko do rekreacyjnego uprawiania sportu. Wybór jest szeroki, a zadaniem rodzic jest w początkowym okresie umożliwić dziecku zapoznanie się z możliwie szerokim wachlarzem zajęć. Mogą to być w okresie zimowym jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach a w okresie letnim na przykład pływanie na windsurfingu, jazda na rolkach, deskorolce czy wspinanie. Ważne, aby wykorzystać zainteresowanie młodego człowieka daną formą aktywności ruchowej i umożliwić jej uprawianie. Niebagatelną rolę w kształtowaniu organizmu odgrywają pływanie i jazda na rowerze. Warto zapisać dziecko do szkółki pływackiej a wspólne przejażdżki rowerowe powinny być w rozkładzie każdego rodzinnego tygodnia. W większości przypadków z obopólną korzyścią.

Aktywna turystyka

Zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka, uprawiając również turystykę. Nie tę autokarową, ze zwiedzaniem muzeów czy zabytków kultury, ale aktywną jak wędrówki górskie, spływy kajakowe czy turystyczne rajdy rowerowe. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych formach, a pasją mogą zarazić się na całe życie. Możliwości mamy bardzo wiele również w okresie zimowym. Coraz popularniejsze wśród amatorów górskich wędrówek jest narciarstwo skiturowe czy wycieczki na nartach backcountry. Ci, którzy nie potrafią jeździć na nartach, zawsze mogą wykorzystać rakiety śnieżne. Doskonale sprawdzają się zarówno w górach, jak i zaśnieżonym terenie nizinnym. Wydeptywanie w nietkniętym, świeżym puchu pierwszych śladów z dala od miejskiego zgiełku dostarcza niesamowitych wrażeń jednakowo tym najmłodszym oraz nam dorosłym.

Sliwiński Tenis
Artykuł powstał we współpracy z SliwinskiTenis.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments