Zabytkowa nieruchomość - czy to wciąż opłacalny zakup?

Zabytkowa nieruchomość – czy to wciąż opłacalny zakup?

Aktulności

O posiadaniu na własność zabytkowej rezydencji marzy niejeden miłośnik sztuki. Jednak wpis do rejestru zabytków znacznie ogranicza prawa właściciela. Może się okazać, że mimo posiadania aktu własności, pewnych rzeczy nie może on wykonać. Sprawdź, czy kupno zabytkowej nieruchomości w Polsce, wciąż się opłaca.

W Twojej gminie wystawiono do licytacji historyczny dworek i chcesz wziąć w niej udział? Dobrze się zastanów. Na potencjalnego kupca zabytkowej nieruchomości czeka wiele problemów. Wpis do rejestru zabytków wywołuje określone skutki prawne i nakłada zarówno na właściciela, jak i użytkownika szereg obowiązków i restrykcji, wynikających z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zobacz, o czym musisz wiedzieć, decydując się na taki zakup.

Kosztowna rewitalizacja

Najpoważniejszym problemem i wymagającym bardzo dużych nakładów finansowych, jest konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich. Nie da się ukryć, że w większości przypadków – historyczne dworki, pałacyki, kamienice – wymagają remontu. Im niższa cena wyjściowa zabytku, tym większe koszty w przyszłości poniesie nabywca. Obowiązkiem właściciela jest bowiem doprowadzenie budynku do stanu użyteczności (z zachowaniem stanu pierwotnego), co wiąże się z potrzebą wykonania niezbędnych prac – m.in. modernizacją instalacji i mediów czy zabezpieczeniem budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Każda interwencja wymaga jednak konsultacji i pozwolenia konserwatora zabytków. Nawet najdrobniejszy element dekoracyjny – fragment stolarki czy kamieniarki – musi zostać skonsultowany z nadzorcą.

Obowiązki posiadacza zabytkowej nieruchomości

O czym jeszcze musisz pamiętać? Zapoznaj się z naszą listą wytycznych, które musisz zapewnić jako właściciel:

  • prowadzenie dokumentacji budynku,
  • przeprowadzanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych,
  • zabezpieczenie i utrzymanie zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie,
  • korzystanie z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości,
  • popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury.

Wsparcie finansowe

Wpis nieruchomości do rejestru zabytków ma też swoje zalety. Jedną z nich jest możliwość uzyskania dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji samorządowych oraz pozyskania unijnych funduszy na remont i renowację budynku czy przystosowanie nieruchomości do celów edukacyjnych. Warto wspomnieć, że art. 77 przywołanej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, przewiduje również 50% bonifikatę przy zakupie zabytku z puli Agencji Nieruchomości Rolnych. Warunkiem otrzymania takiego wsparcia jest zobowiązanie kupca do przeznaczenia kwoty na remont zgodny z wytycznymi konserwatora.

Zakup zabytkowej nieruchomości ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony zobowiązuje właściciela do utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych prac. Z drugiej, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego. Jednak, czy kupno nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków jest opłacalne?

Lokata kapitału

Polskie zamki, pałace czy dwory nie narzekają na brak zainteresowania. Ich ceny wahają się od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Jeśli zabytkowa nieruchomość znajduje się nad jeziorem, w pobliżu miejscowości wypoczynkowej czy przy popularnym węźle komunikacyjnym, można – przy odpowiednim nakładzie finansowym – zaadoptować ją na hotel, SPA, pensjonat, działalność gospodarczą. Możliwości jest naprawdę dużo. Kluczową rolę odgrywa również walor historyczny. Im starszy budynek, tym większa wartość architektoniczna i finansowa zabytku.

Opracowanie materiału: RynekPierwotny.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments