Zabawy integracyjne dla dorosłych

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Artykuł miesiąca

Czy zabawy integracyjne dla dorosłych różnią się od tych proponowanych dzieciom i młodzieży? Z pewnością częściowo tak. Osoby niepełnoletnie nie mogą oczywiście brać udziału w takich spotkaniach integracyjnych jak warsztaty sommelierskie czy degustacja piwa rzemieślniczego lub regionalnych nalewek. Także zabawy integracyjne typu rajdy off-road, rafting czy nawet park linowy – jako że mogą być niebezpieczne – są przeznaczone dla osób dorosłych, a przynajmniej starszej młodzieży, i tylko pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Także zabawy w kasyno czy poszukiwanie mordercy pokojówki w hotelu to typowe zabawy integracyjne dla dorosłych.

Integracja grupy    

Na czym polega integracja grupy? To po prostu budowanie zespołu. Procesowi temu mogą podlegać nowo przyjęci pracownicy, może też chodzić o zintegrowanie osób z łączonych właśnie działów w firmie. Integracja potrzebna jest też w firmach, w których osoby z różnych departamentów czy zespołów powinny ze sobą współpracować i sprawnie się komunikować. Czasem integracja potrzebna jest także w zespole, który długo ze sobą pracuje – widać w nim na przykład spadek energii, motywacji i ogólnie „zmęczenie” materiału. Wtedy także warto zaproponować pracownikom gry zespołowe, które pomogą odbudować zaufanie w zespole i znów nawiązać owocną współpracę.  

Zalety integracji grupy

Co nam daje zintegrowany zespół? Każdy doświadczony manager wie doskonale, że praca z ludźmi, którzy w ogóle się nie znają albo, co gorsza, nie lubią jest mało efektywna. Wydajność w takim zespole jest raczej niska, bo pracownicy nie współpracują, a z każdym najmniejszym problemem idą do szefa. Niczego nie załatwiają między sobą, niczego nie potrafią ustalić we własnym gronie. Rozwiązaniem jest zaproponowanie zespołowi zabaw integracyjnych dla dorosłych.

Integracja zespołu to zresztą cel większości wyjazdów integracyjnych. Kształcenie umiejętności współpracy i komunikacji wśród pracowników oraz kształtowanie postaw prozespołowych plasują się wysoko na liście priorytetów podczas wyjazdów firmowych. W dodatku integracja grupy podczas eventów firmowych zapewnia zwykle nawiązanie więzi także pozazawodowych. A to jest bardzo istotne dla ciągłości zatrudnienia. Osoby, które w pracy spotykają się z kolegami czy nawet przyjaciółmi, są dużo mniej skłonne do zmiany miejsca zatrudnienia, nawet jeśli gdzie indziej mogłyby otrzymywać wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę. Po prostu atmosfera w pracy to, obok zarobków, najważniejszy czynnik mający wpływ na poziom satysfakcji zawodowej.       

Gry zespołowe

Gry zespołowe pozwolą naszym pracownikom nauczyć się komunikacji i współpracy. Zbudować więzi. Poznać swoje mocne i słabe strony. Dzięki temu mogli będą szybko rozwiązywać problemy w swoim zespole. Czerpać energię z siebie nawzajem i szukać inspiracji w działaniach współpracowników. W dodatku jest duża szansa, że w zespole będzie odczuwalna satysfakcja z wykonywanej pracy. I wreszcie okaże się, że w grupie pracowniczej  widać już efekt synergii – efekt działania teamu jest o wiele wyższy, niż suma działań poszczególnych członków zespołu.

Rozwiązywanie konfliktów w zespole to niełatwa sprawa. A siłą rzeczy w każdym zespole od czasu do czasu pojawiają się jakieś niesnaski czy nieporozumienia. Gry zespołowe mogą okazać się pomocne w takim przypadku. Staną się niejako wentylem bezpieczeństwa, który pozwoli upuścić nieco złej energii w zespole. Rywalizacja, konkurencja czy wręcz walka na boisku podczas gry w bubble football albo podczas igrzysk firmowych czy w czasie warsztatów survivalowych sprawią, że pracownicy załatwią sprawy między sobą w terenie, podczas gier i zabaw team buildingowych, a do firmy wrócą już uspokojeni i pogodzeni. Atmosfera w zespole się oczyści i będzie można spokojnie znowu zająć się służbowymi zadaniami. 

Gry zespołowe jako narzędzie team buildingu

Gry zespołowe to też świetna okazja, żeby poznać swoje słabe i mocne strony. Może się okazać, że pracownik, o którym myśleliśmy, że raczej nie ma talentów przywódczych, potrafi zorganizować, i co jeszcze ważniejsze, zmotywować drużynę. A jeśli okaże się, że ludzie go lubią i słuchają, to mamy gotowego lidera przyszłych projektów. I odwrotnie – ktoś, kto powinien umieć znaleźć się w trudnej sytuacji, ma z tym problem. Gry zespołowe uczą wielu rzeczy, lecz przede wszystkim współpracy i akceptacji tego, że jesteśmy częścią drużyny. Uczą także tego, że mój wynik, jako jednostki czy realizacja nawet drobnego elementu, ma wpływ na pozycję wszystkich jako zespołu. W przyszłości w firmie będzie to procentować. Pamiętajmy też, że team building to zadanie długofalowe, a gry, zabawy i integracja to tylko jeden z jego elementów. Dlatego dbajmy też na co dzień o dobrą atmosferę i wspierajmy wszystkie inicjatywy, które służą budowaniu dobrych relacji między ludźmi.

Zabawy integracyjne dla dorosłych – gdzie i kiedy je przygotować?

Ćwiczenia integracyjne dla dorosłych można zorganizować w zakładzie pracy lub online, ale także przy okazji szkoleń wyjazdowych, imprez firmowych, konferencji branżowych albo po prostu robiąc spotkanie pracownicze w jakimś ośrodku szkoleniowym czy restauracji. Właściwie każda okazja jest dobra. A jak wybrać dobry czas na integrację grupy? Jest kilka ważnych momentów w życiu każdej organizacji, kiedy należy wesprzeć zespół. Cykle funkcjonowania firmy można podzielić na kilka etapów. Po pierwsze, budowa i rozwój zespołu, kiedy to integracja pracowników jest jednym z podstawowych zadań i jest wręcz konieczna. Ale też dobrze funkcjonujący zespół, nawet w szczycie rozwoju musi mieć szansę na rozładownie napięcia, świętowanie sukcesów czy osiągnięcia kolejnych celów biznesowych. Paradoksalnie wydawać się może, że nie ma sensu organizowanie imprez firmowych, kiedy wszystko działa. Doświadczeni managerowie wiedzą jednak, że zabawy firmowe, wspólne wyjazdy i szeroko pojęta integracja pozwoli nam zatrzymać ludzi, na których nam zależy w naszej firmie. Pamiętajmy, że pracownicy też potrafią ocenić swoje możliwości. I kiedy widzą, że mają wielki potencjał, to mogą stawiać warunki bądź szukać innego pracodawcy. Integracja pracownicza służy w tym momencie temu, by pracownik uznał, że to właśnie w naszej firmie czuje się dobrze, że chce spotykać się na co dzień właśnie z kolegami w tej pracy. I co ważne, zwłaszcza w przypadku najmłodszego pokolenia pracowników, ma w pracy tak zwany fun i coś się dzieje. Po prostu jest fajnie i poza samą pracą można też mieć z tego przyjemność i zabawę. Kolejnym momentem w życiu firmy są sytuacje, kiedy to mogą pojawić się wewnętrzne konflikty, albo otoczenie rynkowe i konkurencja wywiera dużą presję, a pracownicy czują się niepewnie. Wtedy właśnie zabawy integracyjne dla dorosłych doskonale się sprawdzą. Najlepiej na bieżąco monitorujmy sytuację i w razie potrzeby szybko reagujmy, urządzając wyjazd firmowy z zabawami integracyjnymi.     

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments