Zarejestrowanie samochodu to obowiązek, który wiąże się z posiadaniem istotnych dokumentów. Najważniejszym w przypadku auta jest dowód rejestracyjny, który posiada z angielskiego vehicle identification number, czyli unikatowy i indywidualny, znany bardziej pod nazwą numer VIN. Posiadając taki dokument, warto znać poszczególne elementy, chociażby podczas szukania ubezpieczenia. Co oznaczają podstawowe dane auta wpisane w dowodzie i z czego składa się współczesny numer VIN?
1. Jakie informacje zawiera numer VIN pojazdu?
2. Co oznaczają poszczególne dane w dowodzie rejestracyjnym?
Jakie informacje zawiera numer VIN pojazdu
Numer identyfikacyjny pojazdu nadaje się podczas powstania i ukończenia samochodu przez producenta, w szczególnych przypadkach poprzez wydział komunikacji, jeżeli aktualny numer ulega zniszczeniu lub zaciera się i nie ma możliwości odczytania. Jest to nieprzypadkowy ciąg liczb, który zawiera w sobie ogromnie ważne informacje na temat pojazdu. Czy VIN można znaleźć jedynie w dowodzie? Nie do końca. Dokument może ulec zniszczeniu a oryginalny numer identyfikacyjny jest znaczący. Można znaleźć go również w prawym nadkolu pojazdu, na słupku bocznym od strony kierowcy, po prawej stronie na podłodze bagażnika, na dole szyby po stronie kierowcy.
Jak odczytywać vehicle identification number
- Kraj producenta samochodu oznaczany pierwszą cyfrą w ciągu liczb.
- Marka i przeznaczenie samochodu – 3 pierwsze elementy.
- Rodzaj, wyposażenie, seria, model i typ nadwozia, przedstawiony w kolejnych 5 znakach.
- Następne 3 elementy to po kolei – znak kontrolny, rok produkcji, identyfikator fabryki.
- Pozostałe 6 znaków na końcu to numer seryjny samochodu.
Żadna z cyfr czy liter w numerze VIN nie jest przypadkowa. Przy zakupie samochodu warto sprawdzić dane wpisane w dowodzie i te znajdujące się na samochodzie, w miejscach opisanych powyżej. Jeżeli znajdzie się jakaś niezgodność, w głowie od razu powinno zapalić się czerwone światło. Aby sprawdzenie numeru VIN było kompletne, warto policzyć chociażby ilość znaków. Kompletny i pełny numer to ciąg 17 symboli.
Co oznaczają poszczególne dane w dowodzie rejestracyjnym?
Numer VIN to nie wszystko, ponieważ dowód zawiera jeszcze kilka innych istotnych znaków. Z tego powodu poniżej przedstawiamy oznaczenia przypisane konkretnym sekcjom samochodu.
- Litera A dotyczy aktualnego numeru rejestracyjnego.
- B oznacza datę pierwszej rejestracji samochodu.
- Sekcja C dotyczy wszystkiego, co związane jest z posiadaczem dokumentu, czyli : nazwisko bądź nazwa (C1.1), pesel bądź regon (C1.2), Adres (C1.3) oraz właścicielem – nazwisko bądź nazwa (C2.1), pesel bądź regon (C2.2), Adres (C2.3).
- Kolejne litery D, E, F i G dotyczą najważniejszych informacji o pojeździe.
- Literą D oznacza się markę pojazdu (D1), typ pojazdu (D2), model pojazdu (D3).
- Litera F dotyczy – maksymalnej masy całkowitej pojazdu, nie dotyczy motocykli i motorowerów w kg (F1), dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu w kg (F2), dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów w kg (F3).
- G to oznaczenie masy własnej pojazdu.
- Pozostałe informacje oznaczane kolejnymi literami alfabetu to okres ważności dowodu (H), data wydania dowodu (I), kategoria (J), numer homologacji, jeśli jest (K), liczba osi samochodu (L), maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (O.1) i bez hamulca (O.2) określona w kg, pojemność silnika w cm3 (P.1), maksymalna moc netto silnika (P.2), rodzaj paliwa (P.3), stosunek mocy do masy w przypadku motocykli i motorowerów (Q), liczba miejsc siedzących (S.1) oraz stojących jeśli są (S.2).