Wytwarzanie produktów ze stali, czyli obróbka metalu

Wytwarzanie produktów ze stali, czyli obróbka metalu

Promocja i Reklama

Obróbka metalu to szereg procesów, które sprawiają, że dany element konstrukcyjny przybiera finalnie oczekiwany kształt. Każdy z tych wariantów formowania materiału dobiera się z uwzględnieniem określonych parametrów, jakimi cechuje się surowiec. Obróbka metali jest czynnością, która może trwać stosunkowo krótko lub długo, m.in. w zależności od tego, jak szybko uda się uzyskać idealny wygląd danego elementu. Jakie są rodzaje formowania metalu i czym się cechują określone czynności i jakie w ich wyniku powstają procesy produkcyjne.

Obróbka metalu – jakie są sposoby i czym się wyróżniają?

Obróbka metali dzielimy na:

  • cieplna
  • mechaniczna,
  • skrawaniem,
  • plastyczna,
  • chemiczna,
  • cieplno-chemiczna.

Cieplna obróbka metalu

Jest wiele usług, jakie świadczy się w ramach tej obróbki metalu, np.: wyżarzanie, hartowanie, ulepszanie cieplne, a także stabilizowanie.

obróbka metali skrawaniem

Obróbka metali skrawaniem polega na odpowiednie kształtowanie elementów konstrukcji, by miały określony wygląd. Poprzez skrawanie usuwa się niepotrzebną część surowca za pomocą specjalistycznych narzędzi. W ten sposób powstaje przedmiot, który ma wymagany rozmiar, kształt, a także wykończoną powierzchnię wysokiej jakości. Obróbka metalu skrawaniem polega na: toczeniu, szlifowaniu lub frezowaniu.

Plastyczna obróbka metalu

Plastyczną obróbkę metali można podzielić na dwa warianty: na zimno i na gorąco. Odkształcenie plastyczne na zimno oznacza, że udaje się je uzyskać w temperaturze niższej od tej, kiedy zachodzi rekrystalizacja. Natomiast w przypadku obróbki metalu na gorąco jest sytuacja odwrotna – temperatura, w jakiej formuje się materiał, jest wyższa od temperatury rekrystalizacji. Chcąc skorzystać z usług firmy, która proponuje plastyczne kształtowanie metalu, można zlecić kucie, tłoczenie, ciągnienie, gięcie albo walcowanie.

Cieplno-chemiczna obróbka metali

Obróbka metali typu cieplno-chemicznego polega na naniesieniu na zewnętrzną powierzchnię materiału odpowiedniego pierwiastka. Wyróżnia się krzemowanie dyfuzyjne (nakrzemowywanie), a także siarkowanie (nasiarczanie). Krzemowanie polega na naniesieniu na powierzchnię metalu krzemu podczas procesu wygrzewania w ośrodku stałym bądź gazowym, w temperaturze dochodzącej do 1200 stopni Celsjusza. Za pomocą tej obróbki metal staje się bardziej odporny na działanie kwasów i gorących temperatur.

Analogicznie wykonuje się obróbkę polegającą na siarkowaniu. Różnica polega na środowisku, w jakim wzbogaca się zewnętrzną powierzchnię metalu – jest nim gaz lub ciecz, a aktywnym czynnikiem – siarkowodór. Inna jest też maksymalna temperatura, w jakiej zachodzi ten proces – powinna być nie wyższa niż 900 stopni Celsjusza. Dzięki tej metodzie obróbki metal staje się bardziej wytrzymały pod względem zmęczeniowym, a także jest mniej podatny na korozję. Najczęściej temu procesowi poddaje się takie przedmioty, jak: tuleje, wałki rozrządu, koła zębate, czy łożyska toczone.

Jakie produkty powstają podczas obróbki metalu?

Podczas obróbki metalu powstają takie produkty, jak profile, blachy, pręty, czy rury – mogą być pojedynczymi wytworzonymi elementami lub stanowić fragment większej konstrukcji. Mogą także stanowić łącznik, na przykład wtedy, gdy planuje się połączyć dwie blachy.

Przykładowym elementem, który może powstać w wyniku obróbki metali, jest płaskownik lub kątownik – pierwszy powstaje po odpowiednim cięciu blachy, a drugi po wygięciu pod kątem (90 stopni).

Niezwykle popularnym produktem powstającym w wyniku obróbki metalu jest stal zbrojeniowa – niezbędny element podczas niejednej budowy domu. Stal ta składa się z prętów i drutów zbrojeniowych o różnorodnych średnicach – cechują się dużą wytrzymałością, a także elastycznością.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments