Wyprawka szkolna 2019 – ile zapłacimy? Skąd wziąć pieniądze?

Wyprawka szkolna 2019 – ile zapłacimy? Skąd wziąć pieniądze?

Aktulności

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim początek roku szkolnego. Większość z nas myślami jest jeszcze na wakacje. Jednak nie warto zostawiać takich wydatków na ostatnią chwilę, a dokładnie się do nich przygotować. Ile będzie kosztowała rodziców wyprawka szkolna 2019? Skąd wziąć pieniądze na ten cel?

Wyprawka szkolna 2019 koszt

Firma Deloitte po raz pierwszy udostępniła informacje zebrane w trakcie badania na temat planowanego kosztu wyprawki szkolnej 2019 w Polsce. Ankieta została uzupełniona przez 1009 respondentów, którzy wychowują dzieci w wieku od 9 do 19 lat. Po podsumowaniu uzupełnionych kwestionariuszy okazało się, że Polacy wydadzą na wyprawkę szkolną średnio 1 718 zł. Jeżeli rodzice wychowują jedno dziecko w wieku szkolnym, wówczas koszt maleje do 1 388 zł. Z kolei im wyższa liczba wychowanków, tym rosną również wydatki. W efekcie rodziny z dwojgiem dzieci przeznaczą na ten cel 1 898 zł, a z trojgiem aż 2 742 zł. Kwoty te robią wrażenie. Za co zapłacimy najwięcej?

Wyprawka szkolna 2019 – lista zakupów

Na liście zakupów każdego rodzica wychowującego dziecko w wieku szkolnym nie może zabraknąć pewnych podstawowych elementów. Wśród nich znajdują się nie tylko podręczniki, ale również artykuły papiernicze, ubrania czy buty. Każdy uczeń potrzebuje:

  • plecaka, tornistra lub torby, a także piórnika na przybory szkolne,
  • artykułów piśmienniczych, czyli długopisy, ołówki, pióra, gumki do mazania, korektor, temperówka, pisaki, zakreślacze, cienkopisy,
  • przyborów geometrycznych,
  • zeszytów i podręczników, teczki, naklejek do podpisania oraz okładek,
  • artykułów plastycznych, co oznacza farby, pędzle, kleje, kredki, plastelinę, nierzadko pastele (w tej kwestii warto zapoznać się z zaleceniami nauczycieli),
  • strój na lekcję wychowania fizycznego oraz obuwie,
  • buty na zmianę do szkoły oraz worek.

Warto również pamiętać o dodatkowych elementach, takich jak kalkulator, śniadaniówki czy pomoce dydaktyczne. Jednak nie jest to obowiązkowe wyposażenie ucznia.

Jednak czy każdy rodzic kupuje dla swojego dziecka to samo? Okazuje się, że nie. Według informacji zawartych w badaniu Deloitte oprócz wyżej wymienionych przedmiotów 18% ankietowanych zainwestuje w urządzenia komputerowe, przykładowo skanery lub drukarki. Z kolei 18% zdecyduje się na zakup tabletów. Natomiast 15% respondentów skłania się ku dodatkowym subskrypcją cyfrowym materiałów edukacyjnych. Warto również zaznaczyć, że aż 20% badanych nie kupuje dzieciom podręczników ani innych książek.

Na co wydamy najwięcej? Wyprawka szkolna 2019/2020

Co będzie nas kosztowało najwięcej? Według wyżej wspomnianego badania Deloitte największym wydatkiem dla rodziców w Polsce będą ubrania oraz dodatkowe materiały, które stanowią 35% całego budżetu. Z kolei na drugim miejscu znajdują się artykuły szkolne zajmujące 32% wydatków. Natomiast najmniej pieniędzy Polacy przeznaczą na gadżety elektroniczne, które wcale nie są niezbędne do prawidłowego przebiegu edukacji dziecka. Czy zostawiamy zakupy na ostatnią chwilę? Wyprawkę szkolną skompletowało aż 29% badanych. Z kolei zaledwie 2% z nich zostawi ten obowiązek na wrzesień.

Jeden z największych wydatków w ciągu roku

Wyprawka szkolna to dla wielu rodzin jeden z największych wydatków w ciągu całego roku. Bez wątpienia kwoty rzędu kilku tysięcy złotych w przypadku rodziców posiadających kilkoro dzieci może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę, że wydatek rzędu 1 388 zł nie zostanie sfinansowany z jednej wypłaty świadczenia 500+. W takiej sytuacji mogą pojawić się problemy ze znalezieniem odpowiedniej kwoty środków na sfinansowanie zakupów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odłożenie świadczenia za poprzednie miesiące tak, aby mieć pewność, że zebrane środki wystarczą na pokrycie wydatków. Jednak co zrobić, jeżeli jest już na to za późno? Jednym z rozwiązań może być pożyczka.

Gdzie pożyczyć pieniądze na wyprawkę szkolną?

Kiedy w budżecie domowym zabraknie środków na sfinansowanie wyprawki szkolnej, warto skłonić się ku skorzystaniu z pomocy innych. Jednym z rozwiązań może być pożyczka od rodziny. Jeżeli bliskie nam osoby darzą nas zaufaniem, a ich sytuacja finansowa pozwala na przekazanie brakującej sumy, warto poprosić o takie wsparcie. Jednak może się zdarzyć, że jest to niemożliwe. W takim przypadku istnieją jeszcze inne rozwiązania. Jednym z nich jest pożyczka przez internet. Dzięki niej pieniądze trafią na konto nawet w dniu składania wniosku, a otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Podejmując decyzję o złożeniu wniosku, warto zastanowić się, czy skorzystać z chwilówki, a może lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka na raty. Zasada jest jedna. Jeżeli nie masz pewności, że po upływie miesiąca lub dwóch będziesz w stanie oddać pożyczoną sumę, bezpieczniejszym wyjściem jest wnioskowanie o pożyczki ratalne. W ten sposób unikniesz dodatkowych nerwów oraz problemów finansowych. Gdzie znaleźć takie oferty? Największe bazy pożyczkodawców znajdują się w ogólnodostępnych porównywarkach pożyczek. Jednak pamiętaj, pożyczaj odpowiedzialnie.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments