Wynajem lokalu- co należy wiedzieć?

Wynajem lokalu- co należy wiedzieć?

Aktulności

Otwierając własną działalność, przed przedsiębiorcą stanie wiele wyzwań którym będzie musiał sprostać. Jedne pojawią się wcześniej, inne później, ale podstawowym wyzwaniem z jakim będzie musiał sobie poradzić każdy to znalezienie odpowiedniego lokalu dla swojej działalności. Jest to bardzo ważny moment w historii każdej działalności gdyż bardzo często od tej właśnie decyzji zależy sukces lub porażka naszego interesu. Przy wyborze lokalu należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów by nie żałować tej decyzji w bardzo krótkim czasie.

Koszty ogólne lokalu

Przedsiębiorca otwiera swój biznes by generować jak największe zyski przy jednoczesnych jak najniższych kosztach. Tymi kosztami jest również wynajem lokalu. Jest to pierwsza rzecz na którą należy zwrócić uwagę. Cena powinna być adekwatna do umiejscowienia lokalu, jego wielkości oraz stanu w jakim owy lokal się znajduje. Wynajem lokalu na gęsto uczęszczanej ulicy wiązać się będzie z wyższymi kosztami niż te jakie ponieśliśmy wynajmując nawet lokal kilkadziesiąt metrów dalej.

Zwrócić należy również uwagę na dodatkowe koszty związane z wynajmem. Sklep w starej kamienicy wymagać będzie dodatkowego ogrzewania zimą by zapewnić komfort pracy pracownikom ale i by zimno nie zniszczyło ewentualnego towaru którym będziemy handlować. Ogrzewanie elektryczne może wiązać się z dużo wyższymi rachunkami niż ogrzewanie centralne co też musimy wziąć pod uwagę. Lokal w piwnicy wymagać będzie dodatkowego oświetlenia czego nie musimy robić w przypadku sklepu znajdującego się na linii ulicy.

Na takie szczegóły należy zwracać szczególną uwagę by z czasem wygenerowane zyski nie zostały pochłonięte przez dodatkowe rachunki których wcześniej nie braliśmy pod uwagę.

Idealny lokal pod naszą działalność

Wynajem lokalu musi być w pełni uzależniony od rodzaju działalności jaką chcemy prowadzić. Biuro bez większych problemów może znajdować się na piętrze budynku co zmniejszy dodatkowo koszty wynajmu. Sklep jednakże przyciąga największą ilość klientów w miejscu w którym jest dobrze widoczny. Również odpowiednio prezentująca się witryna na której przedstawimy część naszego towaru przyciągnie dodatkowych zainteresowanych.

Sklep mieszczący się w piwnicy lub na piętrze kamienicy może zostać pominięty przez oczy szukających okazji klientów. Odpowiednia wielkość także ma znaczenie. Za mały lokal nie pomieści całego towaru lub spowoduje że pracownicy biurowi będą się niewygodnie gnieździć co negatywnie wpłynie na produktywność. Zbyt duży lokal może powodować wrażenie pustki oraz braku towaru co klient może odebrać jako brak zainteresowania sprzedawanym przez nas towarem. Warto też szukać lokali, których nie będzie trzeba generalnie remontować. Oczywiście dostosowanie budynku pod nasz biznes jest ważny, ale szukajmy bardziej czegoś gdzie konieczne będzie przemalowanie ścian, a nie stawianie lokalu niemalże od podstaw.

Zaoszczędzi to cenny czas, a tym bardziej jeszcze bardziej cenne na początku działalności pieniądze. Ważne jest również to kto płaci za remont lokalu. Jeżeli spada to na nas to czy właściciel lokalu jest w stanie opuścić nam ewentualne koszty wynajmu na pewien okres ze względu na fakt podnoszenia przez nas standardu. Ewentualne remonty mogą być zabronione przez właściciela który nie zgadza się na zmiany w swoim lokalu, więc należy to także przedyskutować przed podpisaniem umowy najmu.

Wynajem lokalu to ważny moment od którego w dużej mierze zależy powodzenie naszej działalności. Nie jest to coś z czym należy się spieszyć i decydować w ciemno, ale powinien być to wybór bardzo dobrze przeanalizowany by płynęły z niego tylko i wyłącznie przyszłe korzyści.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szklane-tarasy.pl/
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments