Wymarzony dom - funkcjonalność czy estetyka? A może obie naraz?

Wymarzony dom – funkcjonalność czy estetyka? A może obie naraz?

Artykuł miesiąca

Nasz dom to nasz azyl. Nasze gniazdo. Przestrzeń przeznaczona tylko dla nas, gdzie możemy poczuć się bezpiecznie, swobodnie, intymnie. Miejsce, w którym możemy zrzucić wszystkie maski i odpocząć, uspokoić się, wyciszyć. Jednak nie każda przestrzeń temu sprzyja. Jeżeli popełnimy jakiś błąd przy projektowaniu lub wykańczaniu naszego mieszkania czy domu, możemy zamiast spokoju i wyciszenia, odczuwać dyskomfort. Warto więc przygotować się zawczasu, żeby później nie żałować i nie musieć robić kosztownych poprawek. Przyjrzyjmy się temu, jak trudnym procesem jest przystosowanie konkretnej przestrzeni do naszych wymagań i gustów oraz temu, jak możemy sobie ten proces ułatwić.

Lubimy marzyć o swoim mieszkaniu jako o przestrzeni magicznej, w której wszystko od razu znajduje się na właściwym miejscu i jest w idealnym porządku. Nie się zatem co dziwić, że większość z nas staje jak wryta, kiedy okazuje się, ile pracy wymaga rzeczywiście poukładanie tych wszystkich szczegółów w odpowiedni sposób. Nagle bowiem okazuje się,że należy do nas wybór m.in. koloru poszewek (tak by pasowały do wystroju wnętrza) czy dobrać odpowiednio designerski rodzaj oświetlenia do każdego z wnętrz. Początkowe przerażenie ogromem takiej pracy nie zdziwi nikogo, kto sam już ma ją za sobą. Istnieją jednak miejsca w internecie, które pomagają w znacznym stopniu łagodzić stres związany z wykańczaniem naszego mieszkania. Przyjrzyjmy się kilku prostym rozwiązaniom, dzięki którym poczujemy się na tym gruncie dużo pewniej.

Spis Treści

Meble

Przeważnie to one zajmują w naszych mieszkaniach najwięcej przestrzeni, niezależnie od designu, a jeśli tak, należy bardzo pieczołowicie podejść do ich wyboru i dopasowania do wnętrza i naszego gustu. Oczywiście kwestia doboru konkretnych modeli szaf czy stołów jest rzeczą absolutnie indywidualną, ale istnieją pewne bardziej ogólne kryteria, nad którymi może zastanowić się każdy. Na przykład to, czy meble w naszym mieszkaniu mają być lśniące czy matowe? Pytanie wydaje się proste, ale nie warto odpowiadać na nie bez namysłu.

Meble z połyskiem optycznie powiększą naszą przestrzeń i nadadzą jej stylu, „oddechu”. Lakierowane powierzchnie świetnie pochłaniają światło, dzięki czemu pomieszczenie, w którym się znajdują, będzie wydawać się jaśniejsze. Z drugiej jednak strony, przez swoją specyficzną „przejrzystość”, meble te są również trudniejsze do utrzymania w czystości, a wszystkie zabrudzenia (odciski palców, smugi) są na nich doskonale widoczne. Tak samo zresztą jak zarysowania czy niewielkie uszkodzenia.

Z drugiej strony mamy do wyboru meble matowe. Przy tej opcji będziemy mieli dużo większy komfort jeśli chodzi o utrzymanie naszych powierzchni w czystości. Stonowany mat jest również bardziej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niestety coś za coś. Niefortunnie dobrane meble matowe mogą stworzyć wrażenie przytłoczenia, „duszności”, zwłaszcza jeśli mówimy o małych pomieszczeniach.

Dobrym pomysłem może okazać się więc umiejętne połączenie obu powyższych opcji!

Dekoracje

Diabeł tkwi w szczegółach, ale mogą w nich siedzieć również anioły, dlatego nie należy lekceważyć roli, jaką w naszym mieszkaniu mogą odebrać ozdoby. W tym przypadku jednak trudno jest o generalizacje, gdyż wszystko zależy od stylu, w jakim zdecydujemy się nasze wnętrze wykończyć. Od tego w największej mierze zależeć powinien dobór dodatków i detali takich jak np. karnisze, listwy ścienne (lub ich brak), dywany, zasłony (rolety, żaluzje) czy nawet roślin. Opcji w każdej z tych dziedzin jest naprawdę mnmieszkajtrendy.plóstwo, więc żadnym wstydem nie jest zwrócenie się po pomoc do specjalistów w kwestii wystroju wnętrz. Warto zainwestować zawczasu, żeby potem nie musieć przeprowadzać kosztownych poprawek i martwić się tym, czym mieliśmy się cieszyć.

Jeżeli jesteście ciekawi szczegółów dotyczących doboru dekoracji w mieszkaniu lub innych interesujących porad wnętrzarskich i architektonicznych, to odwiedźcie stronę mieszkajtrendy.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments