Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Kołobrzeg Prasówki z Kołobrzegu

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz śmieci i segregacja śmieci były celem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z ludźmi. Pojawiły się różne możliwości rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we wspólnotach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za parę tygodni niesegregowanie śmieci że być się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to model uchwały, który szybko w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Gdy się okazało, dla ludzi wspólnot, największym przedmiotem jest zdyscyplinowanie wszystkich ludzi do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się to pytania, co sprawić, żeby ci, którzy pytają o miejsce, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, które nie mają tego pisać.

– Pełni będziemy wymagali zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do wykonaj gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w związku z prowadzoną sukcesywnie od lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w ogóle możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Jesteśmy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy nauczyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i dyrektor samej ze grup podkreślał, że błędem było ograniczenie przez ubiegłą kadencję rady, stawki za niesortowanie śmieci. – Tym jednym zniweczyliśmy kilka lat pracy. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O konieczności wdrożenia odpowiedniej polityki informacyjnej mówili też inni przedstawiciele wspólnot.

Wiele czasu zajęła i dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w których osoby ludzie mogłyby wykonywać odbioru śmieci od ludzi i klasyfikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, pozwala on na dochodzenie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był pracownikiem spotkania na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI mogą być odpowiedzią na problem sortowania odpadów w centrum.

Też zaś toż wypowiedzenie nie istnieje zawsze doskonałe. Pojawiły się pytania m.in. o miejsce ekopawilonów czy część kobiet w nich robiących, jaką ze powodu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem istnieje wyjątkowo, że ponad ten sposób będzie musiał od ludzi częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów pochodzą ze zwiększenia przez rząd cen za tzw. korzystanie ze centra, a jeszcze przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują funkcjonowanie systemu EKO AB. A Wy co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

Przy współpracy z portalem: https://zielonogorski.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments