Włóczka, medytacja, rękodzieło, czyli alternatywa dla pędzącego świata

Włóczka, medytacja, rękodzieło, czyli alternatywa dla pędzącego świata

Warto przeczytać

Włóczka najczęściej kojarzy nam się z rękodziełem. A więc pewnego rodzaju zajęciem, które nie jest nastawione na masową produkcję. Będzie więc synonimem postawy, która ma czas i ochotę, by zrobić coś, co jest oryginalne, a czasami nawet niepowtarzalne. Jednocześnie może wyróżniać się indywidualną pieczęcią osoby, która z włóczki wydziergała sweterek, czapkę, rękawiczki lub świąteczną ozdobę. Dla osób, które niekoniecznie są zorientowane w tym temacie, włóczka często kojarzona jest z wełną. Trzeba więc już na wstępie wyraźnie zaznaczyć, że wełna jest jednym z wielu włókien, które tworzą popularną przędzę. Mogą być one naturalne lub syntetyczne. Trafimy też na włóczki mieszane, obejmujące różne warianty – tylko w obrębie naturalnych włókien (np. wełna i bawełna), sztucznych (np. akryl i poliester) oraz jednych i drugich razem (np. bawełna i akryl).

Włóczka, czyli siła rękodzieła

Zatem śmiało można powiedzieć, że włóczka to coś więcej niż jeden rodzaj włókien. Natomiast wszystkie one stanowią o sile potencjalnego rękodzieła. Niemniej dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę ze światem włóczek, na pewno zainteresowany będzie jego możliwościami. Z kolei ktoś, kto się tylko przygląda, ciekawostką będzie fakt, że rękodzieło w tym zakresie przeżywa od lat swoją drugą młodość. Jeżeli kiedyś włóczka była kojarzona jedynie ze starszym pokoleniem, to dzisiaj po druty lub szydełka sięgają wszyscy bez względu na wiek. Sam fakt, że pojawiają się na mapie Polski miejsca, które cyklicznie organizują targi, związane z włóczkarstwem, niech świadczy o sporym zainteresowaniu.

Włóczka, czyli nie ma jednej odpowiedzi

Warto się zastanowić przez chwilę, dlaczego tak się dzieje. Jak to się stało, że włóczka dzisiaj ma taką popularność? Wydaje się, że nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Przede wszystkim świat rękodzieła w dobie, kiedy wszystko jest zmechanizowane, a w najbliższym otoczeniu dominują współczesne technologie, jest ciekawą alternatywą. Idzie ona wyraźnie w poprzek nowoczesności. Odwołuje się do nieco innych wartości. Sam fakt, że praca z włóczką jest pewnego rodzaju medytacją, przebywaniem ze swoimi myślami, pozwala na wyciszenie i odizolowanie się od pędzącego świata.

Włóczka, czyli świat kolorów

Jednak największą wartością pracy z przędzą jest jej kolorystyczna propozycja. Właściwie można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to świat niezwykle kolorowy. Producenci włóczek wręcz prześcigają się, żeby zaoferować coraz to nowe odcienie. Szczególnie widać to w przędzach, gdzie stosuje się przenikanie kolorów. Nie dosyć, że przechodzą one z jednego w drugi odcień w sposób naturalny, to w tak zwanych robótkach, pasjonaci włóczek osiągają niezwykłe efekty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments