Wiertnicami nazywa się urządzenia, które przeznaczone są do wykonywania przewiertów. W branży spotyka się wiele typów wiertnic, które można podzielić na różne kategorie pod względem ich budowy oraz zastosowania
Zespół powiązanych ze sobą urządzeń, które mają na celu przygotowanie otworu wiertniczego, nazywa się wiertnicą. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu.
Aktualnie w użyciu znajduje się wiele wiertnic, o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu można przy ich użyciu wykonywać otwory wiertnicze o różnej wielkości i głębokości, a także w różnych typach podłoża. Jakie rodzaje wiertnic można wyróżnić?
Wiertnice pod względem kierunku wiercenia
Wiertnice najczęściej kojarzone są z wierceniami pionowymi, ale w użyciu znajdują się nie tylko wiertnice pionowe. Stosuje się także wiertnice poziome, które przeznaczone są do prowadzenia horyzontalnych (poziomych) wykopów sterowanych.
Wiertnice pionowe wiercą w głąb ziemi, natomiast wiertnice poziome pozwalają na wykonanie wiercenia równoległego w stosunku do powierzchni ziemi.
Wiertnice pod względem ich miejsca stosowania
Urządzenia przeznaczone do wiercenia można montować w jednym miejscu na stałe, ale również mogą być one stosowane mobilnie, na przykład umieszczane są one na nadwoziach samochodów ciężarowych
W pierwszym przypadku najczęściej wiertnice używane są w celach wydobywczych. Do drugich zalicza się między innymi wiertnica geotechniczna czy też geologiczna, która służy do wykonywania odwiertów badawczych.
Wiertnice pod względem ich sposobu zasilania
Wiertnice mogą pracować z wykorzystaniem różnego rodzaju zasilania. Wiertnice stacjonarne najczęściej wykorzystują zasilanie prądem sieciowym, z kolei te mobilne zasilane są z koparki, z wyjścia na młot czy też z agregatu hydraulicznego.
Wiertnice pod względem ich głębokości wiercenia
Wiertnice mogą służyć do wykonywania odwiertów na głębokość od kilku do nawet kilkuset metrów. Najczęściej stosowane wiertnice, na przykład pionowa wiertnica geologiczna, pozwala na wykonanie odwiertu na kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi, lecz dostępne są także modele wiercące znacznie głębiej.