W co inwestować przy wysokiej inflacji?

W co inwestować przy wysokiej inflacji?

Artykuł miesiąca

We wrześniu o 18,7 proc. wzrosły ceny towarów, a o 12,5 proc. wzrosły ceny usług – w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Poziom inflacji wyniósł 17,2 proc. – wynika z danych GUS. To największy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce od 25 lat !

Jak uchronić kapitał przed utratą wartości? Gdy inflacja jest na tak wysokim poziomie, odpowiednie będą inwestycje w obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Jakie obligacje skarbowe indeksowane inflacją mamy do wyboru?

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej https://www.obligacjeskarbowe.pl/ poświęconej Obligacjom Skarbowym, pierwszego października rozpoczęła się sprzedaż nowych emisji obligacji skarbowych indeksowanych inflacją z ceną sprzedaży 100 zł: 

  • Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI1026).

Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%. Odsetki są wypłacane co roku.

  • Emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych (EDO1032). 

Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,25% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji. 

Zaletą obu rodzajów obligacji jest fakt, że mają stałą marżę odsetkową, oraz oprocentowanie od drugiego rocznego okresu odsetkowego jest obliczane jako suma inflacji i marży odsetkowej, co gwarantuje zysk powyżej inflacji. Dodatkowo, po pierwszym okresie odsetkowym w przypadku obligacji 10-letnich,  odsetki naliczane są od wartości nominalnej, kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym,  co znacznie zwiększa ich zyskowność.

Dla kogo obligacje rodzinne?

Beneficjenci programu 500 plus mogą dokonać  zakupu, również za 100 zł:

  • Rodzinnych oszczędnościowych sześcioletnich obligacji skarbowych (ROS1028).

Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,20% w skali roku. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,50%. Odsetki naliczane są od wartości nominalnej, kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym, wypłacane przy wykupie obligacji.

  • Rodzinnych oszczędnościowych dwunastoletnich obligacji skarbowych (ROD1034). 

Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,50% w skali roku. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,75%. Odsetki naliczane są od wartości nominalnej, podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Cechuje je preferencyjne oprocentowanie, stała marża odsetkowa. To oznacza, że zysk zawsze będzie powyżej inflacji, a coroczna kapitalizacja odsetek znacznie zwiększa zyskowność inwestycji.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments