Studenckie życie na wynajmie

Studenckie życie na wynajmie

Opinie Promocja i Reklama

Obecnie wielu z nas posiada wykształcenie wyższe, które wydaje się być w obecnych czasach normą. Jednakże, aby je zdobyć nierzadko musieliśmy opuścić nasze rodzinne miejscowości i wyjechać do dużych miast. I tutaj często pojawia się dylemat: wynajmować mieszkanie z przyjaciółmi? Może pokój w mieszkaniu studenckim…? A może… kawalerka? Nad tym dylematem z pewnością pochyla się wielu studentów, w szczególności Ci po maturze. Więc, co wybrać?

Studenckie życie na wynajmie

Akademik
O akademikach krążą legendy. Wiele studentów w szczególności na I roku studiów decyduje się na to rozwiązanie. Zazwyczaj mamy dostępne kilka wariantów pokoi. Najdroższe są te 1 os. ( w niektórych akademikach posiadają nawet aneks kuchenny), najtańsze te wieloosobowe (zazwyczaj max. 4 os.). Dla wielu mieszkanie w akademiku wydaje się najtańszą opcją. Czy tak jest naprawdę? W rzeczywistości ceny za pok. 1 os. może być tak samo drogi jak pokój w mieszkaniu studenckim. Im lepszy standard w akademiku tym ceny są większe,. Więc… co wybrać? Tutaj każdy wypadek musi być oceniany indywidualnie. Trzeba z pewnością zwrócić uwagę na lokalizację i stosunek ceny do jakości.

Wynajmowanie mieszkania z przyjaciółmi
To fajne wyjście, pod warunkiem, że zamieszka razem zgrana ekipa. Mieszkanie razem to nie tylko wspólne imprezy, ale również obowiązki. Podział obowiązków może nie być łatwy. Sprzątnie, wynoszenie śmieci i robienie zakupów wbrew pozorom, może przerosnąć niektórych mniej pracowitych mieszkańców. Co więcej, mieszkańcy spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, więc mogą się ujawnić pewne cechy charakteru i nawyki, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Jeżeli chodzi o stronę ekonomiczną tej opcji, wszystko zależy od wielkości posiadanego lokalu i il. mieszkańców. Np. w Poznaniu ceny mieszkań 3 pok. zaczynają się od ok. 2100 + opłata za media. Zakładając, że rachunek wyniesie ok. 2400 zł przy mieszkaniu 3 os. to na osobę koszt wyniesie ok. 800 zł. Ceny oczywiście zależą od miasta w którym studiujemy, lokalizacji i standardu mieszkania.

Wynajmowanie pokoju w mieszkaniu studenckim
To chyba najpowszechniejsza praktyka. W kilkupokojowym mieszkaniu mieszkają sami studenci. Zazwyczaj są to osoby, które wcześniej się nie znały. W związku z tym, jest to,,loteria” na kogo trafimy. Możemy poznać cudownych ludzi, którzy zostaną naszymi przyjaciółmi. ale mogą to być osoby kompletnie nie pasujące do nas charakterem. Trzeba również pamiętać o podziale codziennych obowiązków. Jak wygląda sprawa z kosztami? za pokój 1 os. zapłacimy średnio ok. 750-800 zł, za pok. 2 os. ok. 700 zł. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj cena jest uwarunkowana nie tylko lokalizacją ale też wielkością mieszkania i ile mieszka w nim osób. Np. wiadomo, że w mieszkaniu 2 pok. gdzie mieszkają 4 os. koszty dla każdego będą mniejsze niż dla 2 os.

Kawalerka
Jest to rozwiązanie m. in. dla osób ceniących sobie prywatność i komfort. Student mieszka sam, co dla niektórych jest uciążliwe a dla innych czymś koniecznym. Możemy robić co chcemy, kiedy chcemy i nie mamy do czynienia z żadnymi współlokatorami. Krótko mówiąc – swoboda. Jednakże, jest to stosunkowo drogie rozwiązanie. Kawalerka, gdzie jest pokój z aneksem kuchennym i łazienka ceny zaczynają się średnio od 1400 zł + media.

Jak widzimy życie to sztuka wyboru. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości finansowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments