Silniczek do wycieraczek – jak sprawdzić czy działa bez zarzutu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Większość z nas, kiedy myśli o sprawnie działających wycieraczkach samochodowych, skupia się na piórach oraz ramionach wycieraczek. Tymczasem nie są to jedyne elementy, na które warto zwracać uwagę. Siłą napędową, która nimi porusza, jest bowiem silniczek do wycieraczek. Tylko sprawnie działający jest w stanie zapewnić nam odpowiednie ich działanie i odprowadzanie wody. Sprawdźmy więc po czym sprawdzić, że silniczek działa sprawnie, jak zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz jak wymienić go w przypadku, gdy został uszkodzony.

Z czego składa się standardowa wycieraczka?

Na początku wyjaśnijmy jednak, z czego składają się wycieraczki samochodowe. Elementy, które wszyscy dobrze znamy, to pióra (miękkie, elastyczne części wycieraczki, które odpowiedzialne są za ściąganie wody) oraz ramiona (konstrukcje, które prowadzą pióra po łuku na przedniej oraz tylnej szybie pojazdu). Ramiona zasilane są właśnie przez silniczek do wycieraczek, który w trakcie swojej pracy zasilany jest energią elektryczną.

Po czym poznać, że silniczek do wycieraczek wymaga wymiany?

Istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać na uszkodzenie silniczka do wycieraczek. Przede wszystkim jest to głośna praca silnika. Jeśli w trakcie użytkowania wycieraczek słyszymy nienaturalny hałas, który nie jest związany np. z tarciem piór o szybę, możemy mieć pewność, że silnik jest uszkodzony. Podobnie w przypadku gdy wycieraczki przeskakują w trakcie pracy lub zakres ich ruchu jest ograniczony.

Jak wymienić silniczek do wycieraczek?

Jeśli okaże się, że silniczek do wycieraczek w naszym pojeździe nie działa poprawnie, może okazać się, że trzeba go będzie wymienić. W jaki sposób to zrobić? Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudnym zadaniem.

Zaczynamy od wyboru odpowiedniego silniczka – z powodzeniem możemy skorzystać z zamienników pasujących do danego modelu samochodu. Po jego zakupie przystępujemy do naprawy. Warto zacząć od zaznaczenia na szybie pozycji wycieraczek. W tym celu możemy wykorzystać zwykłą taśmę klejącą. Następnie odkręcamy ramiona. Silniczek do wycieraczek najczęściej znajduje się pod maską samochodu blisko szyby. Zanim zaczniemy go demontować, należy przyjrzeć się jak jest podłączony lub wykonać zdjęcie. Następnie:

– demontujemy silnik,

– zabezpieczamy kostki instalacji elektrycznej,

– montujemy nową część w ten sam sposób, w jaki podłączony był poprzedni silniczek do wycieraczek,

– po jego podłączeniu sprawdzamy czy uruchamia się prawidłowo,

– montujemy cięgna, ramiona oraz pióra wycieraczek samochodowych,

– ustawiamy je zgodnie ze znacznikami taśmy klejącej.

W jaki sposób dbać o silniczek do wycieraczek?

Oczywistym jest, że nikt z nas nie lubi dodatkowych kosztów związanych z wymianą części samochodowych. Dlatego też warto wiedzieć co zrobić, by silniczek do wycieraczek posłużył nam jak najdłużej.

Może to być dla niektórych zaskakujące, ale silniczek psuje się przede wszystkim… gdy jest nieużywany. O ile w sezonie jesienno-zimowym zazwyczaj nie stanowi to problemu, o tyle latem i wiosną powinniśmy pamiętać o tym, by od czasu do czasu uruchomić wycieraczki w swoim pojeździe, nawet jeśli nie ma takiej konieczności.

0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

auto fan window

Znaleziony temat: auto fan window Jak wybrać odpowiedni wentylator do samochodu? Wentylator samochodowy to niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu, zwłaszcza w okresie letnim. Dzięki niemu

Czytaj więcej »

benzyna ekstrakcyjna 0 5l

Znaleziony temat: benzyna ekstrakcyjna 0 5l Poradnik: Jak naprawić skrzynię biegów w samochodzie? Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów samochodu, odpowiedzialnym za przenoszenie mocy

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x