Rolety wewnętrzne czy rolety zewnętrzne - które wybrać?

Rolety wewnętrzne czy rolety zewnętrzne – które wybrać?

Warto przeczytać

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i rolety zewnętrzne mają za zadanie przede wszystkim chronić pomieszczenie przed zbytnim nasłonecznieniem. Różnice między nimi wynikają głównie z wymagań montażowych, obie osłony jednak mają podobne walory estetyczne, a kwestia wyglądu jest kwestią indywidualną. Wybierając odpowiednią osłonę do swojego domu, należy się kierować przede wszystkim swoimi oczekiwaniami i potrzebami, nie bez znaczenia są również możliwości montażowe. Które rolety zatem będą najodpowiedniejsze dla twojego domu? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze.

Rolety wewnętrzne dla zabieganych

Największą zaletą rolet wewnętrznych jest łatwość ich montażu, które można zaplanować po skończonych pracach wykończeniowych wewnątrz budynku. Bardzo łatwy jest też ich demontaż, co jest przydatne dla osób często zmieniających koncepcję wystroju wnętrza. A co najważniejsze, ich zakup nie jest obciążającą inwestycją, a dostępność zakupu – ogromnym ułatwieniem. Najbardziej popularne wśród nich są rolety wolnowiszące, które dostępne są w niemal każdym markecie budowlanym w przynajmniej kilku wersjach kolorystycznych i różnych rozmiarach. Bardzo dobrze sprawdzają się w każdym wnętrzu, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym, skandynawskim, czy glamour, co czyni z nich osłony uniwersalne. Nie stanowią problemu w utrzymaniu w czystości, nie wymagają profesjonalnego czyszczenia, pod warunkiem że są systematycznie odkurzane. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza trochę charakteru, dobrym pomysłem będzie montaż rolet dzień i noc. Ich prostota i minimalistyczny wygląd świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, często łączy się je z ciężkimi stylowymi zasłonami. Odznaczają się naprzemiennie ułożonymi pasami zaciemniającymi przeplatanymi z pasami transparentnymi, dzięki czemu możemy z dużą precyzją kontrolować ilość wpadającego światła słonecznego do pomieszczenia.

Co najważniejsze, montaż rolet wewnętrznych możemy przeprowadzić samodzielnie na podstawie dołączonej do produktu instrukcji. Mamy też możliwość wyboru sposobu montażu – inwazyjnego lub bezinwazyjnego. W przypadku montażu bezinwazyjnego, nie jest wymagane wiercenie otworów ani w ścianie, ani w ramie okna, ponieważ roleta zawieszana jest na haczykach naklejanych bezpośrednio do ramy okna lub na nią nakładanych. Daje to możliwość tymczasowego montażu osłony bez konieczności naruszania powierzchni ramy okna, ściany lub sufitu, jak to jest w przypadku montażu inwazyjnego. Należy jednak pamiętać, że inwazyjny sposób montażu osłony zapewnia większą stabilność systemu i lepszą trwałość, a w przypadku rolet w kasecie – również bardziej minimalistyczny wygląd.

Rolety zewnętrzne – większy wydatek, lepsza skuteczność

W porównaniu z roletami wewnętrznymi, rolety zewnętrzne są bardziej wymagające w montażu. Są montowane po zewnętrznej stronie okna, co wymusza na producencie zastosowanie znacznie trwalszych materiałów, odpornych na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Sporą innowacją jest dodatkowo doskonała izolacja akustyczna i termiczna, co z całą pewnością przekłada się na rachunki za zużycie energii grzewczej i komfort życia. Aluminiowe lamele stanowią świetną barierę przed uciekającym ciepłem w sezonie grzewczym, a latem – odcinają dostęp promieni słonecznych i przyczyniają się do obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dużym udogodnieniem jest możliwość inteligentnego sterowania za pomocą pilota, a także aplikacji w smartfonie lub tablecie, które umożliwiają programowanie godzin, w których osłona automatycznie podnosi się lub zamyka. Jest to niezwykle przydatna funkcja, kiedy jesteśmy poza domem, a chcemy zapobiec jego zbytniemu nagrzaniu w godzinach południowych w okresie letnim.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments