Rolety antywłamaniowe - jakie korzyści wynikają z ich posiadania?

Rolety antywłamaniowe – jakie korzyści wynikają z ich posiadania?

Artykuł miesiąca

Każdej osobie posiadającej dom zależy na tym, aby był on właściwie chroniony przed włamaniem. Często jednak zastosowane rozwiązania w zakresie konstrukcji budynku nie wystarczają i trzeba szukać dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z produktów idealnie nadających się do tego celu są rolety antywłamaniowe. Kiedy można je zamontować i jakie korzyści wynikają z ich posiadania?

Charakterystyka i rodzaje rolet antywłamaniowych

Omawiane rolety są wykonywane przeważnie z paneli aluminiowych, między którymi występują wąskie przestrzenie, mające za zadanie zapewniać elastyczność oraz przepuszczać niewielką ilość światła. W momencie opuszczania panele składają się do siebie, tworząc w ten sposób niemal jednolitą powierzchnię. Z kolei w trakcie podnoszenia roleta jest nawijana na rolkę umieszczoną w specjalnej kasecie.

Rolety antywłamaniowe można podzielić na trzy rodzaje: do zabudowy, nakładane i podtynkowe. Te pierwsze są instalowane w tzw. nadprożach, więc ich montaż musi być zaplanowany już na etapie projektowania budynku. Rolety nakładane montuje się natomiast wraz z oknem we wnęce, przede wszystkim w obiektach w stanie surowym.

Z kolei mechanizm rolet podtynkowych jest instalowany nad oknem lub powyżej niego, a następnie przykrywany warstwą tynku. Dzięki temu widać wyłącznie same panele. Te ostatnie rolety są najpopularniejsze, ponieważ można je montować w zamieszkanych już budynkach.

Główne zalety rolet antywłamaniowych

Rolety antywłamaniowe posiadają szereg zalet, które powodują, że są tak często wybierane przez klientów. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • Rolety są skutecznym sposobem na zabezpieczenie domu przed kradzieżą, ponieważ okna są przeważnie najsłabszym elementem w ochronie przeciw włamaniom. Dzięki roletom znacznie trudniej je sforsować czy wybić.
  • Przynoszą wymierne korzyści w postaci zwiększonego oszczędzania energii, okna są bowiem miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła z wnętrza domu. Kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, wówczas zasłonięta roleta stanowi dodatkową powierzchnię zapobiegającą przenikaniu zimnego powietrza. Warto podkreślić, że kasety tych urządzeń nie tworzą tzw. mostków termicznych, a poza tym ociepla się je styropianem albo pianką, co jeszcze bardziej zwiększa ich parametry ciepłochronne.
  • Rolety antywłamaniowe doskonale sprawdzą się też latem, kiedy ochronią nas przed upałem.
  • Większość modeli dostępnych na rynku odznacza się dobrymi parametrami akustycznymi, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystywać jako bariery przed hałasem.
  • Zewnętrzne rolety są również doskonałym sposobem na zachowanie prywatności, zwłaszcza przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy postronnych przechodniów. Dotyczy to głównie parterowych domów jednorodzinnych albo mieszkań w blokach, gdzie okna wychodzą bezpośrednio na ulicę.

Na zakończenie warto dodać, że omawiane rolety różnią się od zwykłych, typowych rolet okiennych. Ich płaszcz składający się z lamelek jest bowiem zbudowany z trwalszego materiału, a jego stalowe prowadnice – z profili o wyjątkowo grubych ścianach. Ponadto wieszaki mające za zadanie utrzymywać płaszcz są znacznie mocniejsze i posiadają również funkcję blokowania tego elementu.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments