Każdej osobie posiadającej dom zależy na tym, aby był on właściwie chroniony przed włamaniem. Często jednak zastosowane rozwiązania w zakresie konstrukcji budynku nie wystarczają i trzeba szukać dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z produktów idealnie nadających się do tego celu są rolety antywłamaniowe. Kiedy można je zamontować i jakie korzyści wynikają z ich posiadania?
Spis Treści
ToggleCharakterystyka i rodzaje rolet antywłamaniowych
Omawiane rolety są wykonywane przeważnie z paneli aluminiowych, między którymi występują wąskie przestrzenie, mające za zadanie zapewniać elastyczność oraz przepuszczać niewielką ilość światła. W momencie opuszczania panele składają się do siebie, tworząc w ten sposób niemal jednolitą powierzchnię. Z kolei w trakcie podnoszenia roleta jest nawijana na rolkę umieszczoną w specjalnej kasecie.
Rolety antywłamaniowe można podzielić na trzy rodzaje: do zabudowy, nakładane i podtynkowe. Te pierwsze są instalowane w tzw. nadprożach, więc ich montaż musi być zaplanowany już na etapie projektowania budynku. Rolety nakładane montuje się natomiast wraz z oknem we wnęce, przede wszystkim w obiektach w stanie surowym.
Z kolei mechanizm rolet podtynkowych jest instalowany nad oknem lub powyżej niego, a następnie przykrywany warstwą tynku. Dzięki temu widać wyłącznie same panele. Te ostatnie rolety są najpopularniejsze, ponieważ można je montować w zamieszkanych już budynkach.
Główne zalety rolet antywłamaniowych
Rolety antywłamaniowe posiadają szereg zalet, które powodują, że są tak często wybierane przez klientów. Do najważniejszych można zaliczyć:
- Rolety są skutecznym sposobem na zabezpieczenie domu przed kradzieżą, ponieważ okna są przeważnie najsłabszym elementem w ochronie przeciw włamaniom. Dzięki roletom znacznie trudniej je sforsować czy wybić.
- Przynoszą wymierne korzyści w postaci zwiększonego oszczędzania energii, okna są bowiem miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła z wnętrza domu. Kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, wówczas zasłonięta roleta stanowi dodatkową powierzchnię zapobiegającą przenikaniu zimnego powietrza. Warto podkreślić, że kasety tych urządzeń nie tworzą tzw. mostków termicznych, a poza tym ociepla się je styropianem albo pianką, co jeszcze bardziej zwiększa ich parametry ciepłochronne.
- Rolety antywłamaniowe doskonale sprawdzą się też latem, kiedy ochronią nas przed upałem.
- Większość modeli dostępnych na rynku odznacza się dobrymi parametrami akustycznymi, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystywać jako bariery przed hałasem.
- Zewnętrzne rolety są również doskonałym sposobem na zachowanie prywatności, zwłaszcza przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy postronnych przechodniów. Dotyczy to głównie parterowych domów jednorodzinnych albo mieszkań w blokach, gdzie okna wychodzą bezpośrednio na ulicę.
Na zakończenie warto dodać, że omawiane rolety różnią się od zwykłych, typowych rolet okiennych. Ich płaszcz składający się z lamelek jest bowiem zbudowany z trwalszego materiału, a jego stalowe prowadnice – z profili o wyjątkowo grubych ścianach. Ponadto wieszaki mające za zadanie utrzymywać płaszcz są znacznie mocniejsze i posiadają również funkcję blokowania tego elementu.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |