Rodzaje kuchni: otwarta czy zamknięta – czym się kierować?

Rodzaje kuchni: otwarta czy zamknięta – czym się kierować?

Warto przeczytać

Kuchnia jest sercem domu. To w niej najczęściej przyjmujemy sąsiadkę, która przyszła na kawę. Tam również spędzamy czas z rodziną. Jak najlepiej zaprojektować to pomieszczenie?

Jaką kuchnię wybrać?

Kuchnia bezsprzecznie stanowi jedno z najważniejszych miejsc w domu. To tu przygotowywane są przepyszne posiłki dla członków rodziny i dobrych znajomych. Mówiąc o aranżacji tego wnętrza, przychodzą nam na myśl dwie możliwości: kuchnia zamknięta lub otwarta.

Obecnie wydaje się, że kuchnia zamknięta odchodzi do przeszłości. Na topie są projekty uwzględniające kuchnię otwartą, połączoną z salonem i zaaranżowanym miejscem do spożywania posiłków – takie rozwiązania cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ dają multum ciekawych możliwości zagospodarowania przestrzeni.

Rodzaje kuchni: otwarta czy zamknięta – czym się kierować?

Kuchnia otwarta ma więcej do zaoferowania od zamkniętej

Stworzenie salonu z aneksem kuchennym daje wrażenie większej przestrzeni, przejrzystości wnętrza, bardzo dużej ilości światła i przede wszystkim tak pożądanej bliskości członków rodziny – wszyscy są razem w przestrzeni kuchni i salonu, nikt nie jest skazany na samotne przygotowywanie potraw w zamkniętej i często małej kuchni. Urządzenie tego wnętrza powinno jednak współgrać i tworzyć całość.

Dwa w jednym

Część kuchenna przede wszystkim musi być funkcjonalna. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość szafek, które mogą być umieszczone na przykład na jednej ścianie – od podłogi aż do sufitu. Bardzo ważny jest blat roboczy pozwalający na wygodne przygotowywanie potraw oraz dobrze rozmieszczone, w niewielkiej od siebie odległości: płyta grzewcza, zlewozmywak i lodówka – w znacznej mierze ułatwi to i przyspieszy wykonywanie prac kuchennych.

Jak zaaranżować atrakcyjny salon z kuchnią w modelu otwartym? Salon z kuchnią mają tworzyć jedność, a zarazem być odrębnymi strefami. Część kuchenną można oddzielić od części wypoczynkowej na przykład wyspą, przy której można usiąść na wysokich barowych krzesłach – hokerach. Innym sposobem jest wykonanie podłogi w poszczególnych strefach z różnych materiałów. Warto stosować jasne, pastelowe kolory optycznie powiększające przestrzeń, co jest szczególnie ważne w małometrażowych mieszkaniach w bloku.

W planowaniu i projektowaniu kuchni i salonu najważniejsze jest, żeby stworzona przestrzeń była wygodna i spełniająca oczekiwania domowników. Więcej przydatnych informacji można uzyskać dzięki lekturze artykułu pt.: „5 zalet jednoprzestrzennej strefy dziennej w wybranych projektach domów z otwartą kuchnią”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments