Przed zakupem łyżew dla dzieci: co jest ważne?

Przed zakupem łyżew dla dzieci: co jest ważne?

Warto przeczytać

Świetną propozycją na sezon zimowy jest zabranie swojego dziecka na lodowisko, z którego możemy skorzystać właściwie w każdym mieście. Ten uprawiany na świeżym powietrzu sport znacznie poprawia kondycję psychofizyczną, a przy tym sprawia że młody człowiek aktywnie spędza czas. Zaszczepienie w dziecku dobrego sportowego nawyku powinno więc być sprawą priorytetową. Zbliżające się święta są dobrą okazją, by podarować dziecku łyżwy i wspólnie spędzić trochę czasu, dobrze się przy tym bawiąc. Gdzie zakupić łyżwy dziecięce? Na co zwrócić uwagę, zanim je zakupimy? Jaki sprzęt najlepiej wybrać? O czym powinniśmy pamiętać, by zapewnić malcowi bezpieczne korzystanie z lodowiska?

Zanim wybierzemy łyżwy, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Dotyczą one przede wszystkim rodzaju łyżew, rozmiaru obuwia oraz materiału z którego zostały wykonane. Ważne jest również zwrócenie uwagi na rodzaj zapięcia, szczególnie w przypadku wyboru łyżew hokejowych.

Rodzaj łyżew ma spore znaczenie

Dyboru mamy łyżwy figurowe lub łyżwy hokejowe. Łyżwy figurowe przeznaczone sązarówno dla początkujących jak i zaawansowanych już w tej dyscyplinie sportowej dzieci.Figurówki świetnie chronią kostkę przed skręceniem – są mocno usztywnione i wysokie. Łyżwy hokejowe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych dzieci, które dobrze opanowały jazdę na łyżwach figurowych i chcących rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z grą zespołową jaką jest hokej na lodzie. Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci, nie warto kupować łyżew z dolnej półki cenowej marki niewiadomego pochodzenia. Łyżwy najlepiej zakupić wprost od producenta. Będziemy mieli wtedy pewność, że są one solidnie wykonane i zbudowane z materiałów najwyższej jakości.

Dodatkowo, specjaliści zatrudnieni w danym sklepie sportowym zapoznają nas z całym asortymentem, odpowiedzą na nasze pytania a także udzielą wielu cennych rad. Ceny łyżew wahają się w zależności od materiałów użytych do ich produkcji. Droższym materiałem jest but wykonany ze skóry naturalnej – za to idealnie sprawdzi się na stopie dziecka, które będzie poświęcało dużo czasu na opanowanie jazdy. Obuwie wykonane ze skóry naturalnej będzie o wiele bardziej trwałe, niż ze skóry syntetycznej, a co najważniejsze – zapewni dziecku o wiele większy komfort jazdy, gdyż stopa nie poci się w nim aż tak bardzo. Należy tutaj wspomnieć, że początkowo bardziej wygodne może wydawać się obuwie ze skóry syntetycznej, lecz nie warto dać się zmylić pierwszemu wrażeniu: skóra naturalna z czasem się podda i dobrze dopasuje się do dziecięcej stopy.

Ile trzeba zapłacić za dobre łyżwy?

Ceny figurówek dla dzieci rozpoczynają się już od ok. 100 zł. Łyżwy dla dzieci hokejowe znaleźć możemy w podobnych cenach, chociaż warto jednak zainwestować wyższą kwotę, szczególnie jeśli mają służyć do jazdy profesjonalnej. Bardzo ważne, aby przed zakupem sprawdzić w nich jakość klamer oraz sposób ich zapinania, zważając na bezpieczeństwo pociechy. Zakupując tanie łyżwy, możemy być pewni, że klamry będą wymagały częstej wymiany, co i tak pociągnie za sobą koszt napraw. Przy okazji tematu bezpieczeństwa, warto uwzględnić zakup ochraniaczy, nie tylko dla hokeistów lodowych, ale i początkujących użytkowników lodowiska.

Dopasowanie łyżew dla dziecka

Ważną kwestią jest to, aby dobrze doradzić naszemu dziecku odpowiedni rodzaj łyżew i towarzyszyć mu podczas zakupu. Początkujący mogą się skusić na wybór łyżew hokejowych z uwagi na ich łatwe i szybkie ich zapinanie. Klamry znacząco przyspieszają proces zakładania łyżew, gdyż wystarczy je podregulować i zatrzasnąć, ale dla nowicjuszy nie są one dobrym wyborem – jak już wspomnieliśmy, wymagają one częstych napraw lub wymian. Łyżwy hokejowe nie zapewniają stopie aż takiej stabilności jak figurowe.

Zapinanie łyżew figurowych będzie bardziej czasochłonne, gdyż wymagają zawiązania sznurowadeł od noska buta do końca cholewki, za to zapewnią one dużo większy komfort jazdy. Kolejną zasadzką może być to, że łyżwy hokejowe wyglądają bardziej nowocześnie – bogaty wybór designerski sprawia, że taki rodzaj bardziej zachęci do zakupu.

Priorytetem podczas dokonywania zakupu łyżew dla dziecka jest to, aby pomóc mu w wyborze odpowiedniego rozmiaru buta. Zakup dobrze dopasowanych do stopy łyżew wpływa na bezpieczeństwo korzystania z lodowiska, dlatego właśnie lepiej namierzyć but osobiście. Jeśli dziecku wydaje się, że rozmiar buta, który mierzy jest odpowiedni, warto namówić je do kolejnych przymiarek obuwia o rozmiar większego i o rozmiar mniejszego do uprzednio przez niego wybranego. Idealny rozmiar buta powinien być o 0,5 cm większy od długości stopy.

Pamiętajmy, że zakup zbyt małych łyżew spowoduje powstanie u dziecka trudno gojących się pęcherzy i może skutecznie zniechęcić go do treningów, zaś zbyt duży rozmiar obuwia zmniejszy stabilność na lodzie i może powodować częste upadki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments