Problematyczna przepuklina żołądka

Problematyczna przepuklina żołądka

Aktulności

Każdego roku wiele osób przechodzi leczenie farmakologiczne i operacyjne z powodu najbardziej popularnych rodzajów przepukliny. Choć zwykle to przepuklina pępkowa jest winna większości przypadków choroby, to jednak zdarzają się również sytuacje, gdy u chorych pojawia się wskutek pewnych okolicznościach równie niebezpieczna przepuklina pachwinowa. W rzeczywistości jednak obie te przypadłości są dość proste do zdiagnozowania, dlatego właśnie łatwe do leczenia. Gorzej jest w przypadku przepukliny żołądka – niewidocznej bez specjalistycznych badań.

Czym jest przepuklina żołądka?

Przepuklina żołądka zawsze występuje w formie choroby nabytej; nie przenosi się drogą genetyczną, choć mogą być dziedziczone niektóre skłonności do jej przyczyn. Co więcej, nie występuje również praktycznie u noworodków, a najczęściej spotyka się ją u ludzi dorosłych, zwłaszcza po 50. roku życia.

Zwykle predysponowane do tego rodzaju przepukliny są osoby, które cierpią na inne schorzenia układu pokarmowego, zwłaszcza związane ze zbyt silnym wydzielaniem kwasów żołądkowych. Zdarza się ona osobom prowadzącym bardzo stresujący styl życia, przeżywającym wiele nerwowych sytuacji na co dzień oraz nie potrafiącym się właściwie odprężyć. Zazwyczaj chorują na nie po równo obie płcie, aczkolwiek w związku z większą zachorowalnością kobiet na nerwicę obserwuje się wzrost zachorowań na przepuklinę żołądka u tej właśnie płci.

Zwiększać ryzyko zachorowania może również nieodpowiednia dieta oraz mały ruch, który następnie może zmieniać się w nadwagę i otyłość. Większość osób cierpiących na przepuklinę żołądka w pierwszym etapie leczenia jest zmuszona przejść na dietę, która pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Objawy przepukliny żołądka

Schorzenie to daje objawy, które z łatwością można pomylić z innymi chorobami na tle układu pokarmowego. Zazwyczaj pierwszym objawem jest utrzymująca się długo zgaga, która może zarówno występować napadowo w określonych sytuacjach, jak również stale towarzyszyć życiu chorego. Z czasem może dochodzić do sytuacji, gdy ten odczuwa liczne mdłości, a w skrajnych przypadkach choroba prowadzi również do wymiotów.

Innym objawem jest silny ból, który pojawia się w okolicy mostka i może przypominać ból związany z chorobami serca, w tym zawałem serca. Z tego powodu tak istotne jest, aby szybko rozpocząć diagnostykę i leczenie jakiejkolwiek choroby wywołującej tego rodzaju ból.

Diagnozowanie i leczenie przepukliny żołądka

Przepuklina żołądka może być bardzo łatwo zdiagnozowana w sposób mało inwazyjny, a dający szybkie odpowiedzi. Zazwyczaj wykonuje się badanie RTG po wprowadzeniu do układu pokarmowego pacjenta kontrastu. Pozwala to stwierdzić, jak duża jest przepuklina oraz w jakim stadium rozwoju znajduje się choroba. Dalsze badania to np. gastroskopia, która sprawdza się w przypadku dużej przepukliny i pozwala na ocenę stanu wyściółki przełyku oraz żołądka, a także ewentualnie pobranie odcinka tkanek do dalszych badań.

Zazwyczaj początkowo przepuklina rozworu przełyku leczona jest farmakologiczne. Jest to o tyle uzasadnione, że w większości przypadków stan ten nie zagraża zdrowiu i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz odpowiednie farmaceutyki, pozwalające na zobojętnienie i zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego. Zabiegi operacyjne – zazwyczaj laparoskopowe – wykonuje się w sytuacji, gdy przepuklina faktycznie jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Wskazaniem do zabiegu jest również powikłanie przepukliny, objawiające się np. krwawymi wymiotami.

Artykuł ten powstał przy współpracy z portalem internetowym Leczymyprzepukline.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments