Pranie i suszenie firanek – o czym warto pamiętać?

Pranie i suszenie firanek – o czym warto pamiętać?

Warto przeczytać

Podczas świątecznych i noworocznych porządków nie możemy zapomnieć o firankach. Niestety, te brudzą się niezwykle szybko podczas wietrzenia pomieszczeń, szczególnie teraz, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na działanie smogu. O czym należy pamiętać przy praniu i suszeniu firanek?

Pranie firanek – w pralce czy ręcznie?

Firanki można z powodzeniem prać w pralce przy użyciu delikatnego programu. Niektóre z pralek posiadają program przeznaczony specjalnie to tych tkanin, jeśli jednak nie mamy takiej opcji – wystarczy ustawić temperaturę około 30 stopni i wyłączyć wirowanie. Wyższa temperatura i funkcja wirowania może zniszczyć firanki wykonane z delikatnych materiałów, dlatego warto zachować przy ich praniu szczególną ostrożność. Najlepiej też zdecydować się na specjalny, delikatny środek chemiczny przeznaczony do prania białych tkanin.

Jeśli firanki zawierają elementy koronkowe lub ręcznie haftowane, lepiej wyprać je ręcznie, unikając mocnego tarcia.

Kiedy firanki są wyjątkowo brudne, dobrze jest przed praniem namoczyć je w środku czyszczącym – warto pozostawić je w misce czy wannie nawet na całą noc.

Suszenie firanek – zobacz, jakich błędów unikać!

Najczęściej popełnianym błędem jest pozostawianie firanek do wyschnięcia na grzejnikach lub suszarkach elektrycznych. Firanki są cienkie i niezwykle delikatne, a położenie ich na mocnym źródle ciepła sprawi, że odkształcą się i pogną.

Najlepiej powiesić firanki na dużej suszarce tradycyjnej. Największe z nich, dostosowane do suszenia firanek czy pościeli, dostępne są w sklepie https://www.leifheitsklep.pl/. Należy rozwiesić je na płasko na uprzednio rozłożonych ręcznikach.

Kiedy firanki podeschną, można powiesić je na oknach i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Warto pamiętać o dokładnym umyciu okien, parapetów i ram, aby ewentualne zabrudzenia nie przeszły z podmuchem wiatru na czyste firanki. Można wyczyścić je na przykład za pomocą profesjonalnej myjki do okien Leifheit.

Jeśli firanki są wyjątkowo pomięte, można dodatkowo wyprasować je w niskiej temperaturze, najlepiej żelazkiem z funkcją pary. Pamiętaj – wygląd okien i firanek świadczy o całym domu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments