Postępowanie likwidacyjne szkody z OC

Postępowanie likwidacyjne szkody z OC

Warto przeczytać

Braliśmy udział w wypadku, jesteśmy osobą poszkodowaną zgłosiliśmy szkodę i ca dalej z tym robić? Jak dalej przebiega postępowanie? Ile czasu czekamy na decyzje oraz wypłacenie pieniędzy? Jak w praktyce wygląda cały proces likwidacji szkody oraz ile rzeczywiście będziemy czekali na wypłacenie pieniędzy?

Po zgłoszeniu przez nas szkody musimy poczekać na odpowiedź od towarzystwa ubezpieczeniowego, które powinno na piśmie odesłać nam informację o przyjęciu szkody. W takim liście powinny być również zwarte informacje, jakie dokumenty musimy dosłać. Oczywiście również dane poszkodowanego oraz sprawcy muszą być zawarte w takim piśmie.

W standardowym postępowaniu ubezpieczyciel powinien dokonać oględzin w przeciągu tygodnia. Większość ubezpieczycieli, aby mieć jak największą liczbę klientów chce jak najszybciej dokonać oględzin, jednak, jeśli ma w danym okresie dużo szkód to okres ten znacznie może się wydłużyć. Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe odstępują od oględzin ze wzglądu na dużą ilość szkód.

W późniejszym czasie następuje określenie szkód. Rzeczoznawca na podstawie oględzin określa wysokość odszkodowania za szkody związane z samochodem. Oczywiście określenie wysokości szkód jest ustalane według określonych zasad, jakimi kierują się rzeczoznawcy.

W kolejnym etapie powinno nastąpić wypłacenie odszkodowania. Tutaj Według zasad jest określony termin. Zazwyczaj ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, kiedy okres ten się nieco wydłuża. Maksymalny czas od momentu przyjęcia zgłoszenia to 90 dni. Przy czym na wypłacenie od momentu ustalenia wysokości odszkodowania towarzystwo ma 30 dni.

Przybliżone czasy działań: siedem dni na oględziny, trzydzieści dni na wydanie decyzji, czternaście dni na poprawę od wpłynięcia kolejnych koniecznych dokumentów, dziewięćdziesiąt dni na całość decyzji.

Decyzja o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu naszego wniosku powinna być w formie pisemnej. Powiadomienie o decyzji musi przyjść listownie. Decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego powinna zawierać uzasadnienie.

Likwidacja szkody zazwyczaj przebiega takim torem, są oczywiście pewne wyjątki od tych zasad. Czasami ubezpieczyciele ociągają się z wypłaceniem pieniędzy i robią wszystko by obniżyć wysokości odszkodowań. W razie powzięcia wątpliwości co do rzetelności ubezpieczyciela, warto dochodzić odszkodowania z prawnikiem ale dobrym – specjalistą w tej dziedzinie.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments