Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z co najmniej kilku serwisów streamingowych do oglądania filmów i seriali, albo masz wykupioną subskrypcję na ulubioną gazetę. Automatyczne abonamenty są częścią naszego życia – zwłaszcza tego wirtualnego. Jeśli masz więcej wykupionych subskrypcji, możesz łatwo się w tym pogubić, a nawet nie pamiętać o niektórych cyklicznych opłatach. Warto więc raz na jakiś czas zrobić gruntowny przegląd takich usług!
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polegają subskrypcje i dlaczego mamy ich aż tyle,
- dlaczego tak ważna jest kwestia bezpieczeństwa oraz jak zrezygnować z subskrypcji.
Kochasz oglądać seriale, więc wykupiłeś dostęp do wszystkich możliwych platform, które je oferują, ale… do połowy nie masz czasu nawet zajrzeć, nie wspominając już o oglądaniu? Przez to z Twojej karty co miesiąc odpływają znaczne kwoty, a Ty nie do końca wiesz, jak to się dzieje. To znak, że czas zastanowić się, czy i jak wyłączyć subskrypcje, których nie używasz.
Spis Treści
ToggleCo to jest subskrypcja i jak to się dzieje, że wykupujesz ich tak wiele?
Subskrypcja jest rodzajem abonamentu, który odnawia się automatycznie, dzięki czemu nie musisz pamiętać o płatnościach. Jeśli dana usługa Cię interesuje, wystarczy, że podasz dane swojej karty, jej datę ważności, numer i kod CVC. Dzięki temu odpowiedni serwis odpowiedzialny za płatności będzie pobierał pieniądze za usługę.
Jak to się jednak dzieje, że liczba posiadanych subskrypcji może być tak duża, mimo, że część z nich nie jest w ogóle wykorzystywana? Przede wszystkim bardzo kuszące są promocje, takie jak np.: pierwsze trzy miesiące gratis. Przez ten czas nie zastanawiasz się, czy subskrypcja jest płatna, ponieważ nic za to nie płacisz. Przyzwyczajasz się do oferowanej treści, a potem akceptujesz te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, które co miesiąc znika z wirtualnego portfela. Problem zaczyna być poważniejszy, kiedy w ten sposób, skuszony darmowymi okresami próbnymi, wykupisz znacznie więcej abonamentów, w tym te znacznie droższe, jak np. oferujące dostęp do gier. Warto wtedy zastanowić się, jak anulować subskrypcje, z których nie korzystasz, a zostawić tylko te, które faktycznie się do czegokolwiek przydają.
Jak usunąć subskrypcje z karty, kiedy nie chcesz z nich korzystać bądź karta została skradziona?
Jak odnaleźć wszystkie abonamenty, z których korzystasz, skoro niektórych nie używasz już od dłuższego czasu? Z pomocą przyjdzie Ci Twoje konto bankowe! Zajrzyj w historię płatności, która jest dostępna za pomocą strony internetowej banku lub z aplikacji, zaraz po zalogowaniu. Pamiętaj, żeby przejrzeć nie tylko ostatni miesiąc, ale co najmniej rok. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie wszystkie subskrypcje są rozliczane miesięcznie. Niektóre z nich mogą mieć trzymiesięczny, półroczny bądź nawet roczny okres rozliczenia. Dzięki takiemu rzetelnemu sprawdzeniu z pewnością odkryjesz, gdzie tak naprawdę znikały Twoje pieniądze.
Kiedy już znajdziesz wszystkie serwisy, za które zapłaciłeś, spisz sobie ich nazwy. Podziel je na kategorie, np. „filmy i seriale”, „czasopisma” i „gry”. Dzięki temu szybko zdasz sobie sprawę, jak wiele treści może się powielać. Skreśl te, z których już nie korzystasz i anuluj subskrypcje!
Anulowanie subskrypcji jest bardzo proste. Wystarczy wejść na swój profil w danej usłudze, zajrzeć do zakładki „subskrypcje” bądź „płatności” i tam kliknąć w opcję „anuluj subskrypcję”. Pamiętaj, że możesz to zrobić w każdym momencie, a do czasu kolejnego okresu rozliczeniowego masz prawo korzystać z już opłaconej usługi.
Samo wyłączenie subskrypcji jest niezwykle łatwe, pod warunkiem, że korzystasz ze sprawdzonych portali i usług. Jeśli znalezienie podstrony z anulowaniem abonamentu nie jest tak proste, a wręcz niemożliwe, to może być znak, że zostałeś oszukany. Wtedy warto zgłosić się do swojego banku i dokonać zastrzeżenia karty, aby zablokować niechciane płatności. Prostym sposobem jest wykonanie telefonu pod numer (+48) 828 828 828 do Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Tam zostaniesz przekierowany przez automat na infolinię konkretnego banku.
Tak samo powinieneś postąpić, jeśli Twoja karta zostanie skradziona. Pierwszym krokiem powinno być jej zastrzeżenie, a następnie – po wydaniu nowej karty – zmiana danych w serwisach, z których korzystasz. To będzie też dobry moment na weryfikację, z czego tak naprawdę korzystasz i gdzie warto ponownie wprowadzić swoje dane płatnicze. Pamiętaj, aby z subskrypcji gazet, serwisów VOD czy tych oferujących gry korzystać z rozsądkiem!