PIT 2019 rozliczenie online

PIT 2019 rozliczenie online

Warto przeczytać

Urzędy skarbowe mają to do siebie, że nadal wzbudzają lęk wśród potencjalnych klientów. Niestety wizyty w tym miejscu nie da się uniknąć, co najmniej raz do roku każdy pełnoletni obywatel musi udać się do urzędy, pobrać druk PIT 37 i rozliczyć swoje przychody za zeszły rok.

 

Rozwiązaniem aby przy jak najmniejszej porcji stresu rozliczyć się z Urzędem jest korzystanie ze stron, które oferują rozliczenie PIT online. Bez wychodzenia z domu można dokonać wszelkich formalności. Ta opcja jest wygodna, dużo szybsza i bezpieczna. Do konta dostęp ma tylko osoba, która posiada informacje podane w poprzednim rozliczeniu takich jak przychód czy ewentualna kwota zwrotu czy nadpłaty. Warto także wiedzieć z jakich ulg możemy skorzystać przy rozliczeniu PIT 2019. Jeżeli nie jesteśmy na bieżąco z przepisami możemy nie wiedzieć, że osoby do 26 roku życia są zwolnione z opłacania podatku i POT 37 w ogóle ich nie dotyczy.

Twój epit będzie taką informację zawierał – podpowie nam o najkorzystniejszej wersji rozliczenia. Każdy a nas wie, że PIT może zawierać ulgi, ale czy nadążamy za nowelizacjami przepisów i wiemy jakie ulgi zawiera akurat POT 2019? Jak w zeszłym roku najpopularniejszą ulgą jest ulga na dziecko (pierwsze przy osiągnięciu odpowiedniego poziomu przychodu, kolejne dzieci bez tego wymogu). Nie ma górnej granicy liczby posiadanych dzieci, ograniczeniem jest tylko wpłacona zaliczka. Nie każdy wie, że rozliczając PIT online może skorzystać z ulgi dla dawców krwi.

 

Program, który pozwala na rozliczenie PIT online przypomni nam o wszystkich przysługujących udogodnieniach, a także pomoże zorientować się czy na pewno nasze działanie kwalifikuje się do wskazanej ulgi. Epity to pomysł, który ma co najmniej 10 lat, ale od jakiegoś czasu pomysł przyjął się w Ministerstwie Finansów, które stworzyło platformę internetową Twój epit, która zawiera dane, które są niezbędne do poprawnego rozliczenia, np. PIT 37, który jest rozliczany przez wszystkich pracowników. Jeżeli jednak nie orientujemy się w ulgach dostępnych dla nas Twój epit nam w tym nie pomoże. Program jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie korzystają z ulg. W PIT online w PIT 37 możemy je oczywiście wpisać ale sami musimy o tym pamiętać. Epity rozliczane poprzez specjalny dedykowany program na pewno są łatwiejsze i bardziej przystępne.

Nie musimy wiedzieć jakie ulgi są w tym roku w PIT 2019 dostępne – program nam to podpowie. Tak samo będzie z kwotami kosztów uzyskania przychodu, odpowiednimi wzorami formularzy (które się zmieniają), algorytmami, które pozwalają na dokonanie odpowiednich wyliczeń. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą w domu prowadzić archiwum z kilku lat, które będzie zawierało papierowe dokumenty (a należy pamiętać, że każdy Urząd Skarbowy ma 5 lat na wezwanie i przedstawienie odpowiednich dokumentów). Archiwum internetowe programu Epity pozwala na łatwy dostęp w każdej chwili, z możliwością wydrukowania w odpowiedniej formie. PIT 2019 dzięki temu może zostać rozliczony w pięć minut. Należy także wspomnieć, że dostęp do programu internetowego czy aplikacji na smartofna jest darmowy.

Posiadając odpowiednie oprogramowanie mamy w każdej chwili dostęp do programu, który będzie niczym prawdziwa księgowa. Należy w tym miejscu także wspomnieć, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce rekomenduje korzystanie z tego rozwiązania. Możliwe, że w przyszłości w ogóle nie będzie możliwości rozliczenia papierowego – każdy urząd stara się przenieść swoją obsługę do internetu.

Już teraz warto zadbać o budowanie internetowego archiwum zawierającego rozliczenia z ostatnich lat. Jeżeli jednak jesteśmy tradycjonalistami i najbezpieczniej czujemy się posiadając dokument w ręku to oczywiście możemy wydrukować sam PIT lub UPO, które jest potwierdzeniem złożenia odpowiedniego rozliczenia w Urzędzie. Program pozwala także na złożenie korekty rozliczenia jeżeli w pewnym momencie popełnimy błąd, który nie zostanie wychwycony przez program. Program podpowiada jeżeli jakiejś informacji nie zawrzemy lub jest ona w nieodpowiedniej formie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments