Otyłość – czy wpływa na kondycję skóry?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Współczesna moda kładzie nacisk przede wszystkim na zdrowy styl życia oraz piękno. Niejednokrotnie przeglądając czasopisma czy reklamy telewizyjne bądź oglądając teledyski do ulubionych piosenek widzimy przesyt pięknych, ale również szczupłych osób. Obecnie piękno wręcz automatycznie kojarzy się z fit sylwetką. Mimo to wciąż duży problem stanowi otyłość.

Otyłość – czy to choroba?

Wbrew pozorom na otyłość cierpi całkiem spory odsetek ludzi. Według statystyk z poprzedniego roku nadwagę lub otyłość stwierdzono w przypadku 64% mężczyzn oraz 49% kobiet w Polsce.

To znacznie więcej niż według danych z 2014 roku, zatem można wywnioskować, że zbędne kilogramy doskwierają coraz większej ilości osób. I chociaż kiedyś były one symbolem dostatku oraz bogactwa, dzisiaj uważane są za symptomy jednej z największych chorób cywilizacyjnych XXI w. Bez względu na przyczyny jej powstawania otyłość jest nie tylko problemem natury kosmetycznej, lecz też przewlekłą chorobą wymagającą specjalistycznego leczenia.

Leczenia nie można zastąpić popularnymi dziś cud-środkami, które rzekomo pozwalają zrzucać kolosalne ilości kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Należy też pamiętać, że otyłość najczęściej jest prowodyrem innych chorób organizmu jak choroby układu krążenia, oddechowego, a także problemów skórnych.

Problemy skórne osób otyłych

Osoby otyłe narażone są na szereg różnorakich chorób skórnych o wiele częściej niż osoby o właściwej wadze. Dzieje się tak dlatego, że skóra ma zaburzoną naturalną barierę ochronną. To z kolei wynika z nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów potowych oraz łojowych. Ponadto problemem jest zmiana w strukturze kolagenu.

Główne problemy dermatologiczne to m.in. cellulit, rozstępy, żylaki, wenektazje, rogowacenie ciemne, hiperkeratoza lub wyprzenia. Niezwykle ważnym jest niebagatelizowanie objawów skórnych, gdyż prócz kwestii estetycznych, mogą z kolei być one powodem kolejnych chorób układowych. Jest to zatem poniekąd błędne koło.

Choroby skóry – krótka charakterystyka wybranych schorzeń

Czym jest cellulit, wie doskonale niemal każda kobieta. Efekt jego wystąpienia łatwo dostrzec, szczególnie latem. Jest to bowiem nierówna oraz pofałdowana skóra tzw. skórka pomarańczowa widoczna na udach, pośladkach czy też brzuchu.

O rozstępach również nie trzeba pisać dużo. Wrzecionowate, zwykle zaczerwienione pasma na skórze pojawiające się zazwyczaj w momencie gwałtownej i znacznej zmiany wagi – przybrania lub spadku. Ich intensywność można łagodzić poprzez stosowanie kremów ujędrniających skórę.

Rozszerzone naczynka znane częściej jako pajączki na skórze to kolejna z chorób skóry. Wenektazje mogą zwiastować pojawienie się żylaków kończyn dolnych. Chcąc przeciwdziałać ich występowaniu przede wszystkim należy postawić na aktywny tryb życia.

Warto także sięgnąć po preparaty bogate w diosminę dostępnych bez recepty oraz unikać ciasnych ubiorów czy siedzenia z nogą założoną na nodze, gdyż wpływa to niekorzystnie na układ krążenia.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl
0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

fiat 126p bagażnik

Znaleziony temat: fiat 126p bagażnik Poradnik: Jak naprawić bagażnik w samochodzie Fiat 126p Samochód Fiat 126p, znany również jako „Maluch”, jest jednym z najbardziej ikonicznych

Czytaj więcej »

epoki literackie ania kubica

Znaleziony temat: epoki literackie ania kubica Epoki literackie – poradnik dla miłośników literatury Epoki literackie to okresy, w których powstawały dzieła literackie o podobnych cechach

Czytaj więcej »

rodzaje szlifierek

Znaleziony temat: rodzaje szlifierek Poradnik: Rodzaje szlifierek i jak z nich korzystać Szlifierki są niezwykle przydatnym narzędziem w warsztacie samochodowym. Pozwalają one na precyzyjne obrabianie

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x