Obecnie zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, panuje już całkiem duża świadomość odnośnie tego, jak w bezpieczny sposób korzystać z Internetu w komputerze. Niestety, sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów, czy smartwatchy. Coraz częściej to właśnie na nich wykonujemy znaczną część naszych aktywności w Internecie. Jednocześnie korzystając z nich, nie zawsze wiemy, jak zadbać o swoją prywatność i zabezpieczyć się przed atakami hakerów. Podpowiadamy, jak zadbać o ochronę urządzeń mobilnych.
Spis Treści
ToggleZadbaj o ochronę antywirusową
Tak samo jak w przypadku komputera, korzystając z Internetu na urządzeniach mobilnych, jesteśmy narażeni na wirusy. Na smartfonach i tabletach gromadzimy dane, które mogą być bardzo cenne dla hakerów: hasła, e-maile, zdjęcia, dane przesyłane do aplikacji bankowych. Jednocześnie obecnie szacuje się, że jedynie 20% użytkowników systemu Android ma na swoim urządzeniu zainstalowany program antywirusowy. Złośliwe wirusy, które mogą zainfekować smartfony czy tablety, są bardzo podobne do tych, które zagrażają komputerom. To między innymi:
- Trojany – pliki, które są nieświadomie pobierane przez użytkowników razem z legalnym oprogramowaniem, aby działać, muszą zostać przez nich zainstalowane;
- Robaki – przychodzą w wiadomość SMS i MMS, samoistnie wielokrotnie się powielają, bez konieczności jakichkolwiek działań ze strony użytkownika, to jeden z najgroźniejszych wirusów, jakie zagrażają urządzeniom mobilnym;
- Programy szpiegujące – programy, które udają legalne aplikacje, na przykład proste gry komputerowe’ w rzeczywistości służą dyskretnemu zbieraniu informacji z urządzenia i przesyłaniu ich na serwer. Rejestrowane mogą być wysyłane wiadomości, wciskane klawisze, wpisywane adresy URL;
- Programy typu „Ransomware” – szyfrują pliki znajdujące się na urządzeniu, tak aby nie można było ich otworzyć, a następnie wyświetlany jest komunikat, że w celu odszyfrowania należy dokonać wpłaty (nie powinniśmy tego robić, tylko zanieść urządzenie do serwisu).
Z tego powodu należy zawsze korzystać z aktualnej wersji programu antywirusowego (na przykład popularnych firm, takich jak Avast, Mcaffe czy Kaspersky. Nie wystarczy, że posiadamy zainstalowany program – należy również pilnować, by zawsze był włączony i od czasu do czasu przeprowadzać pełne skanowanie systemu.
Uważaj na aplikacje mobilne
Jednym z najczęstszych źródeł wirusów i niechcianych reklam są pobierane z Internetu aplikacje mobilne. Chcąc mieć pewność, że nie instalujemy na urządzeniu żadnych niechcianych plików, należy zawsze pobierać je wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne sklepy internetowe np. Google Play. Nie powinniśmy pobierać aplikacji z nieznanych for internetowych czy rozsyłanych jako załączniki do wiadomości e-mail. Dobrym pomysłem może być zmiana ustawień urządzenia i uniemożliwienie instalowania plików, które pochodzą z nieznanego źródła.
Cenną wskazówką mogą być recenzje i opinie dodawane przez innych użytkowników. Bardzo często informują one również o tym, że aplikacje nie działają jak trzeba lub rozsyłają mnóstwo niechcianych reklam. Przed instalacją wybranej aplikacji powinniśmy również sprawdzić, z jakich uprawnień będzie korzystać. Przeanalizuj, czy odpowiadają one celom aplikacji i czy nie są zbyt szerokie. Jeżeli wydają Ci się one nieodpowiednie, po prostu zrezygnuj z instalacji, aby nie narazić się na ryzyko wysyłania Twoich danych do hakerów.
Korzystaj z VPN
Aby mieć pewność, że łączysz się z Internetem na urządzeniach mobilnych w sposób całkowicie prywatny, warto stosować VPN – Virtual Private Network (z ang. wirtualna sieć prywatna) – tunel szyfrujący. Każdy komputer po podłączeniu do Internetu uzyskuje numer IP – indywidualny numer, dzięki któremu możemy zostać zidentyfikowani w sieci. Przydzielanie numeru IP wygląda różnie w zależności od operatora – IP może być stałe lub zmienne. Zwykle jednak IP ujawnia lokalizację komputera, dzięki czemu użytkownik może być łatwo wyśledzony i namierzony w sieci.
Gdy korzystamy z VPN, nie łączymy się z konkretną stroną internetową bezpośrednio, lecz za pomocą dodatkowego serwera szyfrującego. To sprawia, że numer IP naszego komputera zostaje zmieniony i nie można nas namierzyć. W ten sposób jesteśmy trudniejszym celem ataków dla hakerów. VPN może być szczególnie przydatny, gdy chciałbyś skorzystać z publicznej sieci wifi, by dokonać na przykład transakcji internetowych. Bez dodatkowego szyfrowania jest to bardzo ryzykowne. VPN pomoże nam również ukryć tożsamość przed właścicielami czatów, forów i stron internetowych, z których korzystamy, a także „schować się” nawet przed rządem i policją.
Zwracaj uwagę na swoje nawyki podczas korzystania z Internetu na urządzeniach mobilnych
Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe i VPN nie zda się na wiele, jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na swoje nawyki podczas korzystania z Internetu na urządzeniach mobilnych. Jest rzeczą wielokrotnie powtarzaną i oczywistą, że nigdy nie należy podawać swoich haseł, jeżeli zostaniemy o to zapytani poza formularzem strony logowania. Wyłączajmy bluetooth i geolokalizację zawsze, gdy nie korzystamy z tych funkcji. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu urządzenia przy pomocy silnego hasła lub biometrii (odcisk palca) – dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać, że w przypadku zgubienia telefonu znalazca zyska dostęp do poufnych danych.
Opracowanie: TopVPN.pl