Projektując wnętrze domu z więcej jak jedną kondygnacją, nie można pominąć etapu wyboru schodów. To ważny element konstrukcji domu. Zapewnia on wygodną komunikację między kondygnacjami. Dotychczas projektowane klasyczne schody na konstrukcji żelbetonowej wyszły z mody.
Nowoczesne, bezpieczne i wygodne schody dywanowe i półkowe
Projektując wnętrze domu z więcej jak jedną kondygnacją, nie można pominąć etapu wyboru schodów. To ważny element konstrukcji domu. Zapewnia on wygodną komunikację między kondygnacjami. Dotychczas projektowane klasyczne schody na konstrukcji żelbetonowej wyszły z mody. Zastąpione zostały nowoczesnymi trendami, które świetnie się sprawdzają. Są to między innymi:
Schody drewniane dywanowe na konstrukcji samonośnej lub mocowane do ścian
Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju schodów jest ich konstrukcja przypominająca spływający niewidoczny dywan. Schody dywanowe nie posiadają policzków (wang), które w tradycyjnych schodach pełniły funkcję stelarza – nośnika. Elementy składające się na schody dywanowe to stopnie, podstopnie i balustrada najczęściej wykonywana ze szkła bezpiecznego – hartowanego. Grubość elementów oscyluje w granicach 50-90mm. Tego typu schody montowane są na środku salonu lub przy ścianie.
Dla kogo przeznaczone są SCHODY DYWANOWE ?
Schody dywanowe to propozycja dla zwolenników minimalizmu, prostoty i elegancji. Są głównym elementem wystroju wnętrza. Ich nietypowa budowa, nowoczesny design przyciąga wzrok każdego, kto znajduje się w ich otoczeniu.
Schody półkowe – konstrukcja i montaż
Schody półkowe to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. W skład budowy schodów półkowych wchodzą m.i.n
-stalowy stelarz zamocowany do ściany
-drewniane nakładki (paczki)
-balustrada ze szkła, metalu lub innego komponentu
Schody wspornikowe – tak też je nazywamy, wbrew pozorom są bardzo bezpieczne i wygodne w częstym użytkowaniu.
Materiały wykorzystywane do produkcji schodów dywanowych i półkowych muszą być odpowiednio dobrane. Konstrukcje tego typu nie wybaczają błędów na etapie projektowania, produkcji i montażu. Schody powinno montować się na etapie wykańczania wnętrz – praktycznie na samym końcu.
Kolorystyka schodów uzależniona jest od upodobań klienta. Najbardziej praktyczne są w naturalnych odcieniach, z powłoką olejowoskową. Kolory białe nie są już tak praktyczne.