Nieznajomość prawa szkodzi.

Nieznajomość prawa szkodzi.

Warto przeczytać

Jak można wywnioskować z rozmów wielu naszych rodaków, większość z nas uważa się za specjalistów w zakresie prawa. Wiemy wszystko na temat naszych obowiązków i jeszcze więcej na temat naszych praw. Jednak jak przychodzi do konkretnego zastosowania naszej wiedzy okazuje się, że jest ona co najwyżej znikoma. Prawo jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, obejmującą tak naprawdę wszystkie elementy naszego życia. Każda czynność, jaką wykonujemy, zakupy, praca, wychowywanie dzieci, a nawet toaleta codzienna ma swoje odbicie w prawie. Często zdarza się, że wykonujemy jakąś czynność, która jest z prawem niezgodna. To może być działanie, ale również zaniechanie. Oczywiście nie żaden przepis nie narzuca znajomości wszystkich przepisów prawa, ale jak mówi stara rzymska sentencja – nieznajomość prawa szkodzi.

Prawnik na ratunek

Wiele osób chcąc zaoszczędzić lub wierząc we własne siły, chcąc załatwić swoje sprawy związane przed sądami lub urzędami nie chce korzystać z pomocy prawnika. W niektórych prostych sprawach faktycznie nie trzeba z takiej pomocy korzystać, ale jak wyjaśnia prawnik z toruńskiej kancelarii prawnej https://konczal-kancelaria.pl/, czasem warto skorzystać z porady u prawnika, by swoje sprawy poprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest jednak wiele spraw, gdzie prawnik może nie jest konieczny, ale warto go zatrudnić. Takimi sprawami są najczęściej sprawy karne, rodzinne lub majątkowe. Szczególnie przykre są sprawy związane z rozwodami, opieką nad dziećmi i związanymi z tym alimentami oraz podziałem wspólnego majątku. To sprawy, które najczęściej zajmują sporo czasu oraz sił stron. Dobry prawnik potrafi przyśpieszyć prowadzenie postępowania przed sądem, gdyż jego podejście jest pragmatyczne, pozbawione emocji. Skonfliktowani małżonkowie do rozwodu lub podziału majątku podchodzą bardzo emocjonalnie, co utrudnia uzyskania satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Bez tego postępowanie może się ciągnąć latami. Prawnik, który podejmuje się prowadzenia sprawy otrzymuje pełnomocnictwo dzięki któremu będzie mógł zastępować stronę w sądzie. Pozwoli to na uniknięcie udania się do sądu na każdą rozprawę, a przez to kontakt ze stroną przeciwną. Ponadto będąc pod wpływem emocji, można popełnić wiele błędów w postępowaniu, powiedzieć lub napisać o rzeczach o których nie powinno się mówić przed sądem. Prawnik, który prowadzi sprawę pomoże uniknąć takich błędów i będzie robić wszystko, by sprawa zakończyła się sukcesem w jak najkrótszym czasie. W razie zakończenia sprawy z wynikiem, który nie jest po naszej myśli, znajomość prawa prawnika pozwoli na przeanalizowanie wydanego rozstrzygnięcia pod kątem praworządności oraz możliwości wniesienia odwołania do wyższej instancji.

Sprawy karne – nie bez adwokata.

Mnogość przepisów, które rządzą naszym życiem sprawia, że każdy może trafić przed oblicze Temidy. Wykroczenie lub przestępstwo można popełnić przez dokonanie, lub zaniechanie. Można również popełnić występek nieumyślnie, nie będąc świadom tego, że właśnie łamie się prawo. Ale – nieznajomość prawa szkodzi. W takich przypadkach warto skorzystać z usług prawnika, który podejmie się obrony przez wymiarem sprawiedliwości. Prawnika warto zatrudnić już na początku postępowania, gdyż jak wyjaśnia prawnik z kancelarii Kończał pozwoli to na zebranie jak największej ilości materiałów, które pozwolą na skuteczną obronę. Pozostawienie postępowania samemu sobie, lub prawnikowi z urzędu może nie dać zadawalającego rezultatu. Jednym z ważniejszych zadań prawnika jest zastępstwo procesowe, zatrudniając więc prawnika, należy mu wystawić odpowiednie pełnomocnictwo, bez którego nie będzie mógł wykonać żadnej czynności. Trzeba pamiętać, że w niektórych rodzajach postępowań prawnik jest niezbędny, bez tego nie będzie można sprawy wnieść przed Sąd.

Pomoc adwokata jest dużym ułatwieniem postępowania w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz karnych. Warto korzystać z jego usług w razie potrzeby. Zanim jednak zwrócimy się o jego pomoc warto sprawdzić, czy prawnik którego chce się wynająć jest godny zaufania, czy ma odpowiednie kwalifikacje, by prowadzić właśnie naszą sprawę. Nie warto zdawać się na własne siły, gdyż zawiłość prawa może sprawić, że utknie się w jego gąszczu i trakcie procesu można się srodze zawieść na swoich umiejętnościach.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments