W życiu każdego z nas zdarzają się trudne sytuacje. Czasem okazuje się, że kredyty, które zaciągnęliśmy, stają się dla nas zbyt dużym obciążeniem i zaczynamy zmagać się z zadłużeniem, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej skierować swoje kroki do firm lub instytucji oferujących pomoc w spłacie długu. Unikanie problemu i chowanie głowy w piasek mogą bowiem mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Spis Treści
ToggleDlaczego unikanie spłaty długu to zły pomysł?
Wiele osób, które przestaje radzić sobie ze spłatą zobowiązań, wpada w panikę. Obawiając się firm windykacyjnych czy egzekucji komorniczej, nie nawiązują kontaktu z bankiem i nie informują o swoich problemach. To jeden podstawowych błędów, który może się przyczynić właśnie do tak dotkliwych metod odzyskiwania należności.
Trzeba wiedzieć, że większość banków stara się zrozumieć problemy swoich klientów i wyjść naprzeciw ich potrzebom – w końcu im też zależy na tym, aby finalnie otrzymać swoje należności, choćby odbywało się to za pośrednictwem małych rat. Wymagają jednak uczciwości i kontaktu. Dlatego też, jeśli chcemy liczyć na pomoc w spłacie długu, najlepszym, co możemy zrobić, to skontaktować się z bankiem i wspólne opracować sposób spłaty naszych zobowiązań.
Jakie możliwości mają dłużnicy?
Wbrew pozorom, osoby, które zmagają się z zadłużeniem, nie są bezradne i mogą zrobić naprawdę sporo, by poprawić swoją sytuację. W zależności od tego, czy nasze długi wynikają z sytuacji losowej (takiej jak choroba czy utrata pracy), czy też zawinione są naszą niefrasobliwością lub nie do końca uczciwym postępowaniem banku, możemy skorzystać z różnych rozwiązań.
Bardzo często pomoc w spłacie długu to różnego rodzaju kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Możemy również wnioskować o dłuższy termin spłaty i zmniejszenie raty lub o czasowe zwolnienie z obowiązku spłaty (tzw. wakacje kredytowe). Bank każdą sytuację analizuje indywidualnie, dlatego też bądźmy szczerzy i uczciwi w rozmowie o naszej sytuacji finansowej.
Czasem jednak padamy ofiarą nieuczciwości banków, które stosują niedozwolone klauzule i zapisy. W takiej sytuacji osoba zmagająca się z długami ma możliwość dbania o swoje interesy i wkroczenia np. na drogę sądową. Dzieje się tak np. w przypadku osób, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich.
Pomoc w spłacie długu – kto jej udziela, jak wygląda?
Obecnie kredytobiorcy, którzy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań, mogą skorzystać z pomocy firm oddłużeniowych, windykacyjnych, kancelarii prawnych oraz wielu innych instytucji. Pomoc w spłacie długu z ich strony polega na dokładnej analizie umowy kredytowej, doradztwie finansowym, reprezentowaniu interesów klienta podczas kontaktu z bankiem oraz spraw sądowych. Słowem, jest to więc otoczenie kredytobiorcy kompleksową opieką.
Warto korzystać z takich form pomocy, ponieważ wówczas naszą sprawą zajmują się doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę na temat bankowości oraz przepisów prawa. Jako dłużnicy nie jesteśmy wówczas na przegranej pozycji, a bank musi zadbać o to, by nasze prawa były respektowane. Specjalista udzielający pomocy w spłacie długu działa skutecznie i pozwala znacząco skrócić czas, którego potrzebujemy, by rozwiązać swoje problemy.