Na czym polega rehabilitacja narządu żucia?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Rehabilitacja narządu żucia zalecana jest w przypadku, kiedy u pacjenta pojawią się trudności w mówieniu, gryzieniu pokarmów lub otwieraniu ust. Takie objawy świadczą o uszkodzeniu stawu skroniowo-żuchwowego. W rehabilitacji narządu żucia wykorzystuje się kilka metod.

Dla kogo jest rehabilitacja narządu żucia?

Rehabilitacja narządu żucia powinna zostać przeprowadzona u każdej osoby, u której wystąpiły jakiekolwiek zaburzenia związane z jednym z jego elementów (stawem skroniowo-żuchwowym, mięśniami języka, mięśniami żucia, szczęką lub żuchwą). Wskazania do konsultacji ze specjalistą to:

  • trudności z pełnym otwarciem ust (można zaobserwować np. podczas ziewania),
  • dolegliwości bólowe w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
  • ból podczas gryzienia pokarmów, mówienia lub otwierania ust,
  • zaburzenia czucia w okolicy szczęki i żuchwy,
  • zgrzytanie zębów,
  • przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym,
  • przewlekłe bóle głowy.

Rehabilitacja narządu żucia jest również niezbędnym punktem leczenia chirurgicznego w obrębie twarzoczaszki lub leczenia implantologicznego. Dzięki niej przywracane są prawidłowe relacje między poszczególnymi elementami narządu żucia.

Metody rehabilitacji narządu żucia

W rehabilitacji narządu żucia wykorzystuje się różnego rodzaju metody, które mają na celu leczenie zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego i innych elementów narządu żucia. Dzięki nim zmniejsza się napięcie w mięśniach i powraca pełna ruchomość stawów, a w efekcie znikają nieprzyjemne dolegliwości.

Podstawowe działania mieszczące się w zakresie rehabilitacji narządu żucia to leczenie stomatologiczne. Czasami samo usunięcie ósemek, odbudowa zęba, korekta jego wysokości lub zabiegi periodontologiczne (usunięcie stanu zapalnego dziąseł) zmniejsza nieprawidłowe napięcie mięśni i niewłaściwe relacje między szczęką i żuchwą.

W leczeniu zaburzeń narządu żucia dużą rolę odgrywa ortodoncja, czyli terapia wad zgryzu. Nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną asymetrii twarzy, kruszenia się szkliwa lub nadmiernego napięcia mięśni i nacisku na poszczególne zęby. Ich wyeliminowanie relaksuje narząd żucia i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Z tego samego powodu równie ważne jest uzupełnienie braków zębowych (także pojedynczego zęba) oraz odpowiednie dopasowanie protez zębowych (proteza, która się wysuwa lub jest luźna powinna zostać wymieniona na nową).

U niektórych osób stomatolog decyduje się na zastosowanie szyny relaksacyjnej. Jest to silikonowa nakładka na zęby, dzięki której podnosi się zwarcie między szczęką i żuchwą. Takie działanie rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie. Szyna relaksacyjna jest stosowana przede wszystkim u osób z bruksizmem.

Do metod rehabilitacji narządu żucia zalicza się również:

  • ćwiczenia relaksacyjne (zmniejszające napięcie mięśni),
  • deprogramację Koisa,
  • leczenie farmakologiczne.

Czas trwania rehabilitacji narządu żucia oraz metoda zależą od rodzaju dolegliwości i ich przyczyny. Przed jej rozpoczęciem każdy pacjent przechodzi indywidualną konsultację.

0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

ysl lakier do paznokci

Gefundenes Thema: ysl lakier do paznokci Jak zadbać o lakierowanie samochodu YSL? Lakierowanie samochodu to jedno z najważniejszych zadań, które należy wykonać, aby utrzymać nasz

Czytaj więcej »

bmw f10 karoseria aluminiowa

Gefundenes Thema: bmw f10 karoseria aluminiowa Poradnik: Jak zadbać o karoserię aluminiową w BMW F10? BMW F10 to jedno z najpopularniejszych modeli samochodów na rynku.

Czytaj więcej »

elektryka budowlana

Gefundenes Thema: elektryka budowlana Poradnik: Jak zadbać o elektrykę budowlaną w samochodzie? Elektryka budowlana w samochodzie jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na jego

Czytaj więcej »

alergo.pl

Strona: alergo.pl kategoria tematyczna: Zdrowie i uroda Alergo.pl – strona internetowa dla alergików i osób z problemami skórnymi. Znajdziesz tu wiele artykułów na temat alergii,

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x