Cyberbezpieczny Samorząd to jeden z najnowszych programów Ministerstwa Cyfryzacji. Już od 19 lipca można składać wnioski o dofinansowanie działań mających na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć o programie Ministerstwa?
Spis Treści
ToggleNa czym polega projekt Cyberbezpieczny Samorząd?
Ten ważny program Ministerstwa Cyfryzacji, ma na celu pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w zakresie cyberbezpieczeństwa. Będzie to przede wszystkim finansowa forma wsparcia. Pozwoli ona na inwestycje, dzięki którym samorząd podejmie działania mające na celu zwiększyć poziom bezpieczeństwa technologii informatycznych. Jednakże finansowa pomoc to nie jedyna forma wsparcia samorządów. Program ma bowiem pomagać w rozwoju kompetencji oraz świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak już wspomnieliśmy, aplikacja na pomoc z tego zakresu trwa od 19 lipca. Wnioski można składać do 30 września tego roku. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.vida.pl/projekt-cyberbezpieczny-samorzad/.
Samorząd we wniosku może ubiegać się o różne formy rozwiązań zapewnianych przez dofinansowanie.
Na co można przeznaczyć otrzymane finansowanie w programie Cyberbezpieczny Samorząd?
Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o wsparcie finansowe jednego z kilku obszarów. O jakich zakresach mowa?
1. Szkolenia dla pracowników – dzięki nim kadra samorządu będzie bardziej świadoma niebezpieczeństw związanych z cyberprzestrzenią i posiądzie kwalifikacje wpływające na zapewnianie bezpieczeństwa informatycznego.
2. Wdrożenie nowych technologii – pozwoli szybko wykryć incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu i poprawić strategię rozwiązywania takich sytuacji.
3. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa informatycznego – audyt polega na ocenie aktualnego stanu cyfrowego bezpieczeństwa. Pomaga wykryć ryzyko związane z działaniami w obszarze cyfrowym i poznać zalecane działania mające na celu zminimalizowanie i zapobieganie wspomnianym zagrożeniem.
Wiemy już, na co można przeznaczyć otrzymane finansowanie z zakresu cyberbezpieczeństwa. A kto może ubiegać się o takie granty? Program jest kierowany do jednostek samorządu terytorialnego całej Polski, wliczając w to jednostki administracyjne podległe administracji publicznej, jednak z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia. Wnioski można składać w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Krajowy system cyberbezpieczeństwa ma zapewniać bezpieczeństwo informatyczne w całym kraju. Jednak żeby było to możliwe, należy zadbać o wspomaganie jednostek sektora publicznego i wspieranie gmin, powiatów i województw w rozwijaniu cyberbezpieczeństwa sektora IT. W związku z tym powstał program Cyberbezpieczny Samorząd, dzięki któremu można uzyskać środki na rozbudowę samorządowego systemu ochrony przed zagrożeniami informatycznymi oraz zwiększania świadomości kadry jednostek samorządu terytorialnego z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji w cyberprzestrzeni.