Montaż pomp ciepła i instalacje solarne - co warto wiedzieć?

Montaż pomp ciepła i instalacje solarne – co warto wiedzieć?

Aktulności

Analizując temat montaż pomp ciepła i instalacje solarne – co warto wiedzieć, należy uświadomić sobie, iż są to doskonałe rozwiązania technologiczne, które cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w Europie, ale również w Polsce.

Pompy ciepła służące do ogrzewania pomieszczeń i wody mogą być autonomicznymi urządzeniami, które samodzielnie dostarczają potrzebną ilość energii cieplnej, wykorzystywaną w danym gospodarstwie domowym. Pompy ciepła mogą również wydajnie i bezproblemowo współpracować z systemami solarnymi. Warto dodać, iż oba rozwiązania są zaliczane do systemu OZE, bowiem w przypadku pomp ciepła aż 75% energii czerpane jest z ziemi, a tylko pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna do zasilania podzespołów tego urządzenia, szczególnie sprężarek.

Montaż pomp ciepła i instalacje solarne – co warto wiedzieć, aby zdecydować się na najlepsze rozwiązania

Systemy solarne podobnie, jak pompy ciepła, należą do odnawialnych źródeł energii i są w 100% neutralne wobec środowiska naturalnego. Systemy solarne charakteryzują się tym, iż:

  • czerpią energię wyłącznie z promieniowania słonecznego,
  • mogą być montowane na dachu lub na gruncie,
  • nie wymagają konserwacji i regularnego serwisowania,
  • są systemami w pełni bezobsługowymi,

Systemy solarne nie są obarczone ryzykiem awarii w przypadku pojawienia się anomalii pogodowych – intensywnych opadów śniegu, gradobicia czy ulewnych deszczy.

Czy pompa ciepła i instalacja solarna mogą działać wspólnie?

Wiele osób staje przed dylematem, czy ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła wymusza również instalację systemów solarnych. Okazuje się, że osoby decydujące się na montaż pomp ciepła w połączeniu z systemami solarnymi, ten drugi system wykorzystują tylko na przełomie maja i września. W tym układzie system solarny, który pracuje z pełną mocą, zapewnia ciepłą wodę użytkową przez okres 5 – 6 miesięcy, zaś w pozostałą część roku, funkcję tę przejmuje pompa ciepła. Warto nadmienić, iż montaż systemów solarnych i pomp ciepła wiąże się z pewnymi kosztami inwestycyjnymi.

Koszty montażu popularnych systemów zaliczanych do OZE

Koszty montażu pomp ciepła lub kolektorów słonecznych zależą od warunków zabudowy i zakresu prac. Wycenę inwestycji uzyskuje się od firmy instalacyjnej po przeprowadzeniu przez nią wizji lokalnej w miejscu planowanego montażu systemu solarnego czy pompy ciepła. Moc systemu solarnego czy wydajność pompy ciepła dobiera się względem ilości osób zamieszkujących dany budynek, jak również wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej w rocznym bilansie.

Inwestycja w pompy ciepła i systemy solarne ma bardzo wielu zwolenników, ponieważ pozwala cieszyć się ciepłą wodą użytkową oraz kompleksowym źródłem ogrzewania w każdym domu, niezależnie od jego kubatury. To sprawdzone i ekologiczne rozwiązanie.

Artykuł powstał ze współpracy z http://labret.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments