Manager muzyczny a promocja artysty: efektywne metody i narzędzia

Manager muzyczny a promocja artysty: efektywne metody i narzędzia

Warto przeczytać

W dzisiejszych czasach wizerunek artysty jest równie ważny jak jego dorobek. Muzycy często stanowią swoją własną markę, która przyciąga fanów na koncerty i zachęca ich do zakupu nowych albumów. Na dodatek dziś wielu z nich zarabia na reklamie towarów i usług. Niektórzy artyści stają się twarzą znanych marek, inni zaś promują je w swoich mediach społecznościowych. Jak manager muzyczny może zadbać o ich wizerunek?\

Co powinien uwzględnić manager muzyczny, wybierając grupę docelową?

Manager artystyczny, zanim podejmie jakiekolwiek działania promocyjne, powinien bliżej przyjrzeć się twórczości swojego podopiecznego. Kluczową rolę odgrywa kierunek, w jakim rozwija się muzyk. Wpływa to bowiem na dobór grupy docelowej, sposób kreowania wizerunku i dostępne formy reklamy. Inaczej promuje się artystę jazzowego niż rapera. W przypadku tego pierwszego lepiej może sprawdzić się baner w prasie lub spot telewizyjny. Do fanów rapera łatwiej zaś dotrzeć za pośrednictwem płatnych postów w mediach społecznościowych. Ponadto każdy artysta ma inną konkurencję, na której tle warto wyróżnić się, planując trasę koncertową.

Jak manager artystyczny powinien zadbać o komunikację z fanami?

Odpowiednio przemyślana i spójna komunikacja z fanami odgrywa ważną rolę w rozwoju kariery każdego artysty. Manager muzyczny powinien zadbać o ten aspekt. Ważne jest, aby nie zlecać przypadkowym osobom pisania postów w mediach społecznościowych w imieniu wokalisty. Przed ich publikacją każda notka musi zostać zweryfikowana. Czasem bowiem wystarczy jedno nieprzemyślane zdanie, by lubiany piosenkarz stał się obiektem ataku hejterów.

Jaki wpływ na promowanie artysty ma jego wizerunek sceniczny?

Ubiór, makijaż i fryzura odgrywają ważną rolę w budowaniu wizerunku artysty. Manager muzyczny powinien pamiętać, że stylizacja jego podopiecznego na pewno zostanie poddana ocenie ze strony mediów i fanów. Jeśli artysta nie chce podejmować radykalnych kroków, np. ścinać włosów lub ich farbować, zawsze można rozważyć wypożyczenie peruki na występ lub galę.

Jak dobierać media, którym muzyk udzieli wywiadu?

Dziś największą popularnością cieszą się ci twórcy, którzy regularnie pojawiają się w mediach. Nie każda stacja telewizyjna czy event służy jednak długoterminowym celom muzyka. Manager artystyczny musi umieć dobierać media, którym warto udzielić wywiadu i wydarzenia, na jakich wypada się pojawić. Nie ma w tym miejsca na przypadkowość, ponieważ nie każde czasopismo pozwala dotrzeć do potencjalnych słuchaczy. Ponadto impreza, która cieszy się nie najlepszą renomą, może zepsuć prestiż wielkiej gwiazdy.

Szkolenie dla managera artystycznego

Manager muzyczny to osoba, na której spoczywa duża odpowiedzialność za przebieg kariery artysty. Czasem wystarczy źle dobrać strój czy fryzurę na ważną galę, aby podopieczny stał się obiektem plotek i złośliwości. Niekiedy jeden nieprzemyślany wpis na Instagramie sprawia, że z kontraktu wycofuje się reklamodawca. Jeśli zainteresował Cię zawód, jakim jest manager artystyczny, szkolenie, które poprowadzi praktyk, okaże się dobrym rozwiązaniem. Podczas niego poznasz skuteczne strategie promujące muzyków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments