Łódź motorowa idealna do rekreacji

Łódź motorowa idealna do rekreacji

Warto przeczytać

Sporty wodne stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, a co więcej w Polsce znajdziemy całe mnóstwo akwenów, na których można pływać. Jeśli marzy się nam łódź motorowa idealna do rekreacji, na drodze od celu do realizacji stoją jedynie finanse. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu motorówki.

Rodzaje łodzi motorowych

Wśród łodzi motorowych znajdziemy wiele różnych modeli różniących się budową, łatwością sterowania, zwrotnością i wygodą. Jakie możemy wyróżnić? Najpopularniejsze to motorówki typu open, idealne do krótkich, rekreacyjnych przejażdżek. Łodzie otwartopokładowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają kabiny, w której można się schronić. Są niedrogie i stosunkowo łatwe w obsłudze. Dla miłośników mocnych wrażeń przeznaczone są modele typu Sport, które mogą służyć do ciągnięcia narciarzy wodnych, natomiast dla osób, którym bardziej zależy na wygodzie – modele Commander.

Innym popularnym rodzajem są kabinówki. Są wygodne i doskonale nadają się na całodniowe wypady z rodziną lub przyjaciółmi. W zależności od rodzaju posiadają kabiny sypialne, a niektóre nadają się również na wielodniowe wyprawy. Klasyczna wersja to Cabin, nieco bardziej zaawansowana Walkaround Commander. Dla zapalonych podróżników idealny będzie wybór wersji Cruiser.

Miłośnicy wędkowania docenią specjalne modele dla wędkarzy, z wygodną kabiną oraz dodatkowymi uchwytami na sprzęt wędkarski. Natomiast miłośnicy mocnych wrażeń powinni zdecydować się na łódź typu RIB, lekką i skrętną, choć nieco trudniejszą w obsłudze i prowadzeniu.

Rodzaj silnika i wielkość łodzi a posiadane uprawnienia

Wybór idealnej łodzi motorowej jest zależny również od tego, jakie uprawnienia posiadamy. Jeśli żadnych – możemy zdecydować się na motorówkę o silniku mniejszym niż 10 kw. Taką łódkę możemy prowadzić na śródlądziu, nie zapominając o wyznaczonych strefach ciszy – gdzie korzystanie z łodzi motorowej jest niedozwolone.

W przypadku posiadania patentu na sternika motorowodnego można prowadzić motorówkę o mocy silnika do 60 kw, zarówno na śródlądziu, jak i na morzu – ale w tym drugim przypadku jedynie w czasie dnia. Starszy sternik motorowodny może prowadzić motorówki o dowolnej mocy silnika, jednak na morzu jej długość nie może przekraczać 12 m.

Warto wspomnieć o dwóch podstawowych rodzajach silników: zaburtowym oraz stacjonarnym. Pierwszy jest prostszy w obsłudze, a łódź wyposażoną w tego typu silnik łatwiej się prowadzi. Zaletą silników stacjonarnych jest natomiast cichsza praca.

Najpopularniejsze marki zagraniczne i krajowe

„Wśród najpopularniejszych marek zagranicznych możemy wyróżnić: Four Winns, Glastron oraz Scarab” – mówi specjalista z Taurus Sea Power, dystrybutor łodzi motorowych, silników zaburtowych, skuterów oraz quadów. – Wszystkie oferują łodzie motorowe najwyższej jakości, wśród których znajdują się również modele wyróżnione w prestiżowych konkursach. Wieloletnie doświadczenie Four Winns i Glastron gwarantuje niezawodność i wysokie parametry komponentów. Nie ustępuje im marka Scarab, która oferuje w swoich łodziach bardzo mocne silniki – dodaje.

Uznani polscy producenci łodzi motorowych to Galeon, Balt-Yacht, czy Delphia Yachts. Ich produkty trafiają również poza granice naszego kraju, a wysoką jakość i niezawodność potwierdzają liczne nagrody.

Niezależnie od tego, na jaki model oraz markę łodzi motorowej się zdecydujemy, warto kupić łódź nową. Choć zapłacimy nieco więcej, będziemy mieli pewność, że podczas wypraw nie spotkają nas żadne nieprzewidziane awarie. Tym samym będziemy mogli cieszyć się chwilą i relaksem zawsze wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments