Antykwariat i księgarnia Tezeusz

Literatura piękna polska i obca

Promocja i Reklama

Literatura piękna nazywana jest również literaturą artystyczną i odnosi się do szeregu dzieł literackich z różnych gatunków prozatorskich, poetyckich i dramatycznych. Samo określenie powstało w XVIII wieku i nawiązywało do francuskiego słowa „belles letres”, co oznacza „sztuki piękne”. Do powszechnego użycia weszło w kolejnym wieku i jest popularne do dziś.

Czym jest literatura piękna polska i literatura piękna obca?

Literatura piękna według filozofów czasów starożytnych miała uczyć, ale też wzruszać i radować. Stanowiła przeciwieństwo literatury faktu, ponieważ nie opisywała autentycznych wydarzeń i postaci, ale fikcyjne, będące wytworem wyobraźni autora. Jej głównym założeniem było pobudzenie wrażeń estetycznych i emocji u czytelnika. Obecnie, mimo upływu lat, a nawet wieków, niewiele się w tej kwestii zmieniało, ponieważ zarówno polska jak i obca literatura piękna nadal wykorzystują różnorodne środki artystyczne i figury poetyckie by wzruszać i cieszyć.
Literatura polska ma za zadanie także rozwijać i wzbogacać wyobraźnię oraz skłaniać czytelnika do przemyśleń. W przeciwieństwie do literatury faktu nie tylko informuje, ale też kształtuje wartości i ideały, które warto naśladować.

Dlaczego warto sięgnąć po pozycje literackie z kręgu literatury pięknej?

Jeśli szukamy idealnej lektury na długie, zimowe wieczory lub przeciwnie – na gorące, letnie noce, kiedy przed snem chcemy coś poczytać, to warto sięgnąć po literaturę piękną.
Zaletą książek, które wlicza się do literatury pięknej jest ich różnorodność. Dzięki temu nawet najbardziej wybredny czytelnik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wśród chętnie wybieranych książek znajdują się np. opowieści o miłości, książki, które poruszają tematykę wojenną, eseje, opowiadania i inne. Także młodsi czytelnicy mogą znaleźć coś idealnego dla siebie w postaci młodzieżowej fantastyki lub kryminałów.

Literatura piękna – w sam raz na prezent!

Szukając idealnej książki na prezent dla bliskiej osoby warto wybrać polskich lub zagranicznych twórców. Można wśród nich znaleźć najbardziej cenione literacko nazwiska, nowości wydawnicze i starsze publikacje, które mimo upływu czasu wciąż nie przestają zachwycać czytelników. W okresie świąt najwięksi fani literatury pięknej mogą też znaleźć pozycje sezonowe i przekrój świątecznych pozycji – w sam raz na prezent pod Choinkę.

Jeśli szukasz dobrej lektury na wieczór lub idealnej książki na prezent to sprawdź ofertę sklepu internetowego Tezeusz (https://tezeusz.pl/literatura-piekna-popularna-i-faktu).

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments