Kurs na drona - co warto wiedzieć?

Kurs na drona – co warto wiedzieć?

Warto przeczytać

Myślisz o zakupie drona? Zastanawiasz się, czy jako operator drona możesz latać nim bez odpowiednich zezwoleń? W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Opowiemy w nim o kursach na drona. Wymienimy najważniejsze ich rodzaje, odpowiemy na pytanie, dlaczego do użytkowania niektórych typów dronów niezbędne jest ukończenie kursu. Zapraszamy do lektury.

Rejestracja drona bez licencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Zacznijmy od informacji dla osób, które kupują pierwszego drona. Maszyny o wadze do 250 g nie wymagają posiadania licencji a tym samym żadnych szkoleń. Jedynym obowiązkiem, który na nas spoczywa to rejestracja operatora drona. Cały proces jest bezpłatny i ważny przez 5 lat. Można dokonać go online na stronie ulc.gov.pl

Dlaczego ukończenie kursu pilotażu drona jest niekiedy wymogiem prawnym?

Drony to bezzałogowe statki powietrzne, które są sterowane na odległość. Wyróżnia się dwie kategorie lotów.
W zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS). W ostatnich kilku latach drony zyskały na popularności i są używane w celach rekreacyjnych, sportowych, biznesowych, wojskowych. Drony mogą być bardzo małe i lekkie (o wadze niżej 0,5 kg), ale są też modele o wadze do 25 kg. Niewłaściwie użytkowany dron może stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i nie tylko. Dlatego wraz ze wzrostem popularności dronów, pojawiły się przepisy, które dokładnie regulują zasady wykonywania lotów. W części przypadków do lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi konieczne jest świadectwo kwalifikacji uavo (licencja na drony), do której uzyskania wymagane jest przejście szkolenia. Kurs na drony jest więc pierwszym krokiem ku temu, aby móc legalnie i bezpiecznie latać dronem. Dobra wiadomość jest taka, że nie każdy typ drona wymaga posiadania licencji.

Czym różnią się między sobą poszczególne licencje na drona?

Licencja a dokładniej uprawnienia na drona dzielą się na trzy główne kategorie:
– kategorię otwartą,
– szczególną,
– certyfikowaną.

Każda z nich daje różne możliwości i pozwala na użytkowanie bardziej zaawansowanych dronów. Kurs na drony powinien być dobrany zgodnie z tym jakim dronem chcemy latać oraz gdzie będą odbywać się nasze loty. Bez wchodzenia głęboko w szczegóły warto wiedzieć, iż licencje na drony dzielą na podkategorie.
I tak w kategorii otwartej występują A1, A2, A3. W kategorii szczególnej mamy jeszcze więcej kategorii, a do lotów w certyfikowanej wymagana jest każdorazowe sprawdzenie certyfikacji przez Agencję ds. Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Jak przebiega i ile kosztuje kurs na drona?

Proces ubiegania się o uprawnienia rozpoczyna się od wizyty na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po rejestracji, wypełniamy formularz, podając swoje dane. Kurs na drony organizowany jest przez uprawnione do przeprowadzania szkoleń ośrodki w wielu miastach, dlatego należy wskazać to, gdzie chcemy uczęszczać na szkolenie. Minimalny wiek uprawniający do wzięcia udziału w szkoleniu to 16 lat. Młodsi uczestnicy będą potrzebować zgody rodziców. W każdym z takich miejsc oferowane jest indywidualne podejście do przyszłych pilotów dronów tak, aby po ukończeniu szkolenia, zdanie egzaminu nie stanowiło problemu.
Co do ceny za kurs na drony, to zależy ona od kategorii uprawnień, ośrodka szkolenia oraz formuły. Możliwe szkolenie online pilota drona. Przykładowo, w kategorii otwartej część szkoleń jest darmowa a sam certyfikat to koszt rzędu 100 zł. Dla odmiany w kategorii szczególnej NSTS ceny za poszczególne z nich wahają się do ok. 1000 zł do ponad 5000 zł.

Sam egzamin dzieli się na: część teoretyczną oraz część praktyczną. Uczestnicy otrzymują test zawierający określoną liczbę pytań. Zaliczenie otrzymuje się po poprawnym odpowiedzeniu na 75% z nich.

Podsumowanie

Jak widać kurs na drony to poważne przedsięwzięcie, które kończy się egzaminem. Jest on niezbędny, jeśli chcemy latać dronem innymi niż uważanym za zabawkę zgodnie z przepisami bez obaw o naruszenie obowiązujących przepisów. Warto też dodać, że przepisy dotyczące prawidłowego użytkowania dronów zmieniają się z biegiem lat. Coś, co było dozwolone 3-4 lata temu, dziś nie może mieć już miejsca. Celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo. Dlatego m.in. wymagana jest rejestracja zakupionych dronów oraz przejście szkoleń i otrzymanie stosownych uprawnień. Użytkowanie drona bez uprawnień wiążę się z dotkliwymi karami finansowymi. Jeśli ktoś czuje się przytłoczony nadmiarem informacji, odsyłamy na stronę ULC – Urząd Lotnictwa Cywilnego, udostępnia wiele informacji. Również ośrodki szkolenia mają bogatą wiedzę na temat tego, kto i jakie szkolenie powinien ukończyć w zależności od posiadanego drona i jego przeznaczenia. Pamiętajmy, że niewiedza nie chroni przed ewentualnymi konsekwencjami. Dlatego lepiej zawsze upewnić się co do naszej indywidualnej sytuacji. Może się bowiem okazać, że kupując najprostrzego droga nie musimy uzyskiwać żadnych licencji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments