Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla osób, które posiadają zadłużenie w kilku różnych bankach i chcą je połączyć w jeden kredyt. W praktyce oznacza to, że zamiast kilku rat kredytowych płaci się jedną. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że ułatwia spłatę kredytów a dodatkowo stanowi dużą ulgą dla domowego budżetu. Skonsolidować można kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących. Kredyt konsolidacyjny nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Kiedy bank go udzieli i jak wybrać kredyt konsolidacyjny?
Spis Treści
ToggleKredyt konsolidacyjny – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny to jeden z kredytów celowych. Oznacza to, że zaciąga się go na jasno określony i wcześniej ustalony cel. Jest nim spłata dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacja może obejmować wszystkie dotychczasowe niespłacone zobowiązania finansowe, jak i tylko ich część. Należy pamiętać, że nie ma potrzeby konsolidacji wszystkich posiadanych kredytów. Co do zasady prawo bankowe daje umożliwia łączenie w jedną ratę kredytu:
- debetów na rachunkach i limitach kart kredytowych,
- ratalnego,
- gotówkowego,
- samochodowego,
- mieszkaniowego.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Bank udzielając kredytu konsolidacyjnego, wygasza dotychczasowe zobowiązania klienta we wskazanych przez niego bankach, czyli je spłaca samodzielnie – kwota kredytu konsolidacyjnego nigdy nie jest przekazywana bezpośrednio do rąk kredytobiorcy, aby to on samodzielnie uregulował swoje długi. Zobowiązania kredytobiorcy są natomiast łączone w jedno i klient spłaca zadłużenie wobec konkretnej instytucji finansowej, w jednej, czytelnej racie. Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego najczęściej jest o wiele dłuższy niż pojedynczych zobowiązań, przez co rata niższa i mniej dotkliwa dla domowego budżetu. Kredyt konsolidacyjny to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są znacznie zadłużone i stoją przed zagrożeniem utraty bieżącej płynności finansowej.
Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?
Oferta kredytów konsolidacyjnych na rynku jest bardzo bogata. Produkt ten oferowany jest przez wiele banków. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla wszystkich osób zadłużonych. Kredyt konsolidacyjny nie jest przydzielany z automatu. Jego przyznanie zazwyczaj poprzedzone jest wnikliwą oceną zdolności kredytowej i analizą szeregu dokumentów potwierdzających m.in. wysokości i częstotliwość osiąganych dochodów, formę zatrudnienia czy zobowiązania, które chce się skonsolidować.
Kredytobiorca powinien natomiast dokładnie przeanalizować ofertę, którą otrzyma od banku. Pomocny w tym jest kalkulator kredytowy. Narzędzie to będzie służyć jako porównywarka propozycji poszczególnych banków, a także pomoże obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego.
Kredyt konsolidacyjny – kalkulator, w czym może pomóc?
Stawiając przed sobą zadanie: oblicz ratę kredytu konsolidacyjnego, warto skorzystać z internetowego kalkulatora. Pomoże on ocenić zasadność i opłacalność przedsięwzięcia. Informacje, które należy koniecznie przeanalizować to:
- wysokość raty po konsolidacji – jest niższa od sumy poszczególnych zobowiązań, wyjątkiem jest sytuacja, w której przy połączeniu kredytów dochodzi do skrócenia okresu kredytowania,
- całkowita kwota do spłaty – im niższa, tym lepiej, jednak należy zwrócić uwagę na wydłużenie czasu spłaty kredytu oraz ewentualną prowizję bankową za udzielenie kredytu,
- zmiana terminu spłaty – im dłuższy, tym niższa kwota miesięcznej raty i wyższa całkowita kwota do spłaty kredytu,
- prowizję bankową za udzielenie kredytu – pamiętaj, że bank za udzielenie kredytu konsolidacyjnego wymagać będzie zapłacenia prowizji,
- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO to wskaźnik, który umożliwia porównywanie ofert kredytowych, nie uwzględnia on jednak niektórych opłat dodatkowych. Jest to jednak dobry parametr wspierający wstępną ocenę ofert,
- konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie raty – warto sprawdzić czy w przypadku przejściowych problemów bank nie podwyższy nam oprocentowania lub nie wypowie umowy kredytowej,
- wymagane zabezpieczenia – jeśli chcesz otrzymać lepsze warunki kredytowania, będziesz potrzebował dodatkowego zabezpieczenia kredytu np. hipoteką. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, takimi jak: wycena nieruchomości czy konieczność dokonania wpisu w księdze wieczystej.
Na http://gotowkowo.com.pl/ znajdziesz więcej informacji na temat kredytów konsolidacyjnych oraz innych rodzajach kredytów bankowych.