Konto firmowe – czy jest Ci potrzebne?

Konto firmowe – czy jest Ci potrzebne?

Warto przeczytać

Zaczynasz własną działalność? W takim przypadku na pewno zastanawiasz się, czy obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie konta firmowego. Sprawdź, czy musisz je zakładać, dlaczego warto je mieć i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Czy konto dla firmy jest obowiązkowe?

Obowiązek posiadania konta firmowego jest zależny od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej:

– Gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, w takim przypadku polskie prawo obliguje Cię do posiadania konta bankowego, ale nie wskazuje, czy ma być to konto prywatne czy firmowe.

– Gdy prowadzisz inne działalności, na przykład spółkę cywilną, jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), wtedy rachunek firmowy jest obowiązkowy.

Konto bankowe dla jednoosobowej działalności – prywatne czy firmowe?

Zatem osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą muszą posiadać konto bankowe do rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em, jednak przepisy nie wskazują na jego rodzaj.

Firma może korzystać teoretycznie z konta prywatnego, jednak z drugiej strony założenie konta firmowego niesie za sobą wiele korzyści.

Niektóre banki w regulaminach zastrzegają, że zwykły rachunek dla osób fizycznych nie może służyć do rozliczeń firmowych, dlatego zachęcają klientów do zakładania rachunków firmowych.

Dodatkowo wtedy, gdy do rozliczeń firmowych używany jest prywatny rachunek, instytucje mogą uzyskać dostęp do historii jego transakcji.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Wśród najważniejszych korzyści wynikających z posiadania konta firmowego warto wymienić:

– Rozdzielenie finansów prywatnych od firmowych.

– Łatwiejsze śledzenie historii rachunku firmy.

– Dostęp do usług dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców.

– Wliczenie kosztów założenia i prowadzenia rachunku do kosztów uzyskania przychodu.

– Możliwość prostszego otrzymania kredytu firmowego, karty kredytowej.

Czym powinien wyróżniać się dobry rachunek firmowy?

Oferta kont firmowych jest bardzo szeroka, dlatego przy wyborze odpowiedniego rachunku należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

– Opłata za założenie i prowadzenie konta firmowego – najlepiej, aby rachunek wraz z kartą był bezpłatny. Niektóre banki nie naliczają opłat wtedy, gdy zostaną spełnione określone wymagania.

– Koszty przelewów do Urzędu Skarbowego i ZUS – jako że firma wykonuje je regularnie, powinny być darmowe.

– Dodatkowe usługi – aplikacja mobilna do zarządzania kontem firmowym, dostęp do szybkich pożyczek online, dodatkowe rachunki walutowe, karta wielowalutowa, kantor wymiany walut online, możliwość otrzymania terminala płatniczego.

– Bonusy – premia za otwarcie konta, aktywność.

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Aby wyselekcjonować najlepsze konto dla firmy, warto porównać ze sobą dostępne oferty. W tym celu można wykorzystać ranking kont firmowych online – w jednym miejscu zestawia różne rachunki wraz z kosztami założenia, prowadzenia oraz z ich plusami i minusami.

Dzisiaj rachunek firmowy można założyć również przez internet, bez udawania się do placówki banku – szybko, łatwo i wygodnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments