Kiedy warto wybrać rozwód z orzeczeniem o winie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Rozwód można wziąć zarówno bez orzekania o winie, jak również z orzeczeniem o winie małżonka. Kiedy warto wybrać tę drugą opcję?

Szacuje się, że rozwód w Polsce bierze nawet około 1/3 wszystkich nowych związków małżeńskich. Wśród najpopularniejszych przyczyn rozwodów znajdują się między innymi zdrada, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu czy też problemy finansowe.

Rozwód można otrzymać jako konsekwencja trwałego i zupełnego rozkładu małżeństwa, jak wskazuje art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rozkład ten powinien nastąpić na trzech płaszczyznach – duchowej, fizycznej i gospodarczej.

Prawo jednocześnie wskazuje, że rozwód może nie być orzeczony, wtedy, gdy:

  • na jego skutek mogłoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka
  • byłby on sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
  • rozwodu żąda małżonek uznany za wyłącznie winnego rozpadowi pożycia

Rozwód można przy tym wziąć zarówno bez orzekania o winie, co jest popularniejszym rozwiązaniem, a także bez orzekania o winie. Czym dokładnie różnią się między sobą te dwa typy rozwodów? Jakie korzyści może nieść ze sobą uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie – czym się różnią?

Bardziej popularny rozwód bez orzekania o winie, który nazywany jest także rozwodem za porozumieniem stron, oznacza, że małżonkowie zrzekają się wobec siebie paw roszczeniowych. Taki rozwód nie wymaga prowadzenia postępowania służącego do orzeczenia winy jednego lub obojga małżonków, co również oznacza, że jest on szybszy do uzyskania.

Z kolei rozwód bez orzekania o winie kończy małżeństwo z winy jednego z małżonków albo też obojga z nich. Aby doszło do orzeczenia takiego właśnie rozwodu, sąd musi przeprowadzić szczegółowe postępowanie dowodowe, co także powoduje, że czas uzyskania rozwodu w tym przypadku jest dłuższy niż przy porozumieniu stron.

Konieczne jest między innymi zgromadzenie materiału dowodowego, a także przesłuchania, na przykład rodziny, przyjaciół, co może być dużym obciążeniem emocjonalnym dla małżonka ubiegającego się o taki właśnie rozwód.

Warto jednak pamiętać o tym, że dłuższy czas oczekiwania na orzeczenie rozwodu może być w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem, gdy wina jednego z małżonków jest ewidentna. Co można wówczas zyskać?

Zalety rozwodu z orzekaniem o winie:

  • alimenty – niewinny małżonek, który uzyskał rozwód z orzeczeniem o winie, będzie mógł ubiegać się o przyznanie alimentów wtedy, gdy doszło do pogorszenia jego sytuacji materialnej – także wtedy, gdy nie znajduje się w niedostatku
  • opieka nad dziećmi – sąd bierze pod uwagę winę przy ustalaniu opieki nad dziećmi, co związane jest również z zasądzeniem alimentów na dzieci
  • podział majątku – przy rozwodzie za porozumieniem stron majątek wspólny dzieli się po połowie, natomiast przy rozwodzie z orzeczeniem o winie podział majątku może być wykonany na niekorzyść małżonka winnego
  • koszty sądowe – sąd zasądzi zapłatę kosztów od przegranego, czyli małżonek niewinny może odzyskać poniesione koszty

Gdy małżonek pragnie zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie, w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy dobrego prawnika, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw rozwodowych.

Prawnik będzie mógł wtedy przyjrzeć się bliżej sytuacji małżonka chcącego wnioskować o rozwód z orzeczeniem winy, a następnie określić szanse jego powodzenie. Także będzie mógł przygotować odpowiednie dokumenty oraz reprezentować swojego klienta podczas rozpraw sądowych.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawną Kościelniak z Krakowa.

0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
4 lat temu

znajdź różnicę:
Rozwód można przy tym wziąć zarówno bez orzekania o winie, co jest popularniejszym rozwiązaniem, a także bez orzekania o winie.

Martyna
Martyna
4 lat temu

Jasne, że rozwód bez orzekania o winie jest lepszym rozwiązaniem bo jest szybszy, jednak czasami nie ma wyboru i pozostaje jedynie rozwód o winie. W takiej sytuacji była moja dobra koleżanka. Jej mąż ją zdradził i zupełnie nie poczuwał się do płacenia alimentów na dzieci. Dlatego też zdecydowała się na taki pozew i … wygrała. W czym duża zasługa dobrego adwokata.

Matter 2590-2393 2590-2385

Nazwa Matter 2590-2393 2590-2385   Unikalny numer czasopisma:    28889   Nazwa czasopisma:    Matter 2590-2393 2590-2385   liczba punktów:   20   Przypisane dyscypliny

Czytaj więcej »

taos volkswagen

Znaleziony temat: taos volkswagen Jak znaleźć dobry samochód na otomoto? Poszukiwanie dobrego samochodu na otomoto może być trudne, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czego szukasz. Jednak

Czytaj więcej »

lakiernik samochodowy

Znaleziony temat: lakiernik samochodowy Poradnik dla lakiernika samochodowego: jak profesjonalnie lakierować samochód Lakierowanie samochodu to jedna z najważniejszych czynności, które wykonuje lakiernik samochodowy. W tym

Czytaj więcej »

benzyna i woda

Znaleziony temat: benzyna i woda Poradnik: Jak naprawić silnik po zalaniu benzyną i wodą? Woda i benzyna to dwa składniki, które nie powinny się spotykać

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

2
0
Would love your thoughts, please comment.x