Kiedy należy skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Kiedy należy skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Promocja i Reklama wiadomości

Konieczność odwiedzania fizjoterapeuty kojarzy nam się nieodłącznie z kontuzją i koniecznością odzyskania sprawności po wypadku Kub ciężkiej chorobie. Niewiele osób zdaję sobie jednak sprawę do fizjoterapeuty możemy się też udać, aby zapobiegać powstawaniu ewentualnych urazów.

Czym jest fizjoterapia?

Sama fizjoterapia opiera się na metodach leczenia za pośrednictwem metod naturalnych. Są to ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Celem działania fizjoterapeuty jest przywrócenie pacjentowi maksymalnej w jego przypadku zdolności ruchowej i funkcjonalnej.

Fizjoterapeuta ma też zadanie utrzymanie zdolności organizmu do podejmowania wysiłku, w sytuacji, kiedy u pacjenta nie wystąpił żaden uraz i celem wizyty jest profilaktyka.

Uprawiasz sport? Zadbaj o swoje zdrowie

W tym właśnie celu w gabinetach fizjoterapeutycznych zjawia się coraz większa grupa osób, które nie uprawiają profesjonalnego sportu, a są jedynie osobami bardzo aktywnymi fizycznie. Zwłaszcza w przestrzeni wielkomiejskiej przybywa bowiem amatorów biegania, jeżdżenia na rowerze, triathlonistów, osób trenujących fitness, trening siłowy czy crossfit. Podejmowany przez nich wysiłek fizyczny niesie ze sobą ryzyko pojawienia się urazu. W niektórych przypadkach organizm nie jest przygotowany na podjęcie tak intensywnej pracy, zwłaszcza kiedy wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, a nasza aktywność ograniczała się do jazdy samochodem.

W takim przypadku wykonywanie poszczególnych ćwiczeń czy wzmożona aktywność, choć zbawienna dla ogólnej kondycji organizmu, może okazać się zabójcza dla stawów kolanowych czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dodatkowo podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń jako osoba początkująca, pozbawiona opieki trenera i fizjoterapeuty, popełniamy wiele błędów, które mogą prowadzić do kontuzji.

Najczęściej jest to nieprawidłowa technika, skupianie się na jednym rodzaju aktywności, wady postawy, przeciążanie układu ruchu. Na początku bagatelizujemy problem, zrzucając całą winę na lata zaniedbań. Reagujemy, kiedy ból stanie się na tyle silny, że nie tylko uniemożliwi nam wykonywanie codziennych ćwiczeń, ale też uniemożliwi codzienne funkcjonowanie.

W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest jak najbardziej wskazana, jeśli jednak skorzystalibyśmy z jego usług wcześniej, to oszczędzilibyśmy sobie wielu kłopotów i cierpień.

Kiedy należy udać się na wizytę?

O wizycie warto bowiem pomyśleć, zanim dojdzie do kontuzji czy przeciążenia, a my po latach przerwy rozpoczynamy być aktywni fizycznie. Do fizjoterapeuty należy się udać, zanim rozpoczniemy swoją przygodę ze sportem amatorskim. Ten oceni naszą sylwetkę pod kątem wad postawy, ustawienia miednicy, napięć mięśniowych czy przykurczy. Podpowie nam jakie ćwiczenia będą pomocne i jak rozpocząć przygodę z trenowaniem oraz zasugeruje właściwą rozgrzewkę i wskażę te elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Otrzymamy profesjonalną poradę w zakresie prowadzenia ćwiczeń, a przede wszystkim dowiemy się wiele na temat możliwości naszego organizmu. Dzięki temu nie przeforsujemy się i nie doprowadzimy do powstawania urazów, których leczenie jest uciążliwe i długotrwałe.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments