Kawa po kolonoskopii - kiedy można po nią sięgnąć?

Kawa po kolonoskopii – kiedy można po nią sięgnąć?

Promocja i Reklama

Kolonoskopia to badanie, do którego trzeba się dobrze przygotować, rezygnując z większości produktów spożywczych oraz napojów, w tym kawy. Po badaniu teoretycznie nie trzeba już trzymać ścisłej diety, ale zdrowia jelit i całego układu pokarmowego lepiej wprowadzać kolejne składniki stopniowo. Kawa po kolonoskopii – kiedy można ją bezpiecznie pić?

Kolonoskopia a kawa – dlaczego nie można jej przyjmować przed badaniem?

Przygotowanie do kolonoskopii wymaga wprowadzenia ścisłej diety, i to już z tygodniowym wyprzedzeniem. W tym czasie rezygnujemy z ciężkostrawnych, wzdymających produktów oraz większości napojów. Na dzień przed kolonoskopią nie można już przyjmować kawy, co wynika z konieczności dokładnego oczyszczenia jelit. W przeciwnym razie wynik badania mógłby zostać zafałszowany, nie nadając się do dalszej interpretacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy na co dzień pijemy kawę z mlekiem, czy też czarną bez cukru. Jej spożywanie jest bezwzględnie przeciwwskazane przed kolonoskopią.

Kiedy kawa po kolonoskopii? Warto odczekać

Pacjentów po kolonoskopii obowiązuje dieta lekkostrawna. W trakcie badania może bowiem dojść do naruszenia błony śluzowej jelita grubego. Ponadto samo przygotowanie do niego jest dla organizmu obciążające, dlatego nie można serwować mu ciężkostrawnych potraw. Jeśli chodzi o przyjmowanie napojów, to zalecana jest przede wszystkim woda. Pacjenci mogą też sięgnąć po słabą herbatę albo napar ziołowy. Dlaczego kawa nie będzie najlepszym rozwiązaniem? Ponieważ może podrażnić błonę śluzową żołądka oraz jelit. Z tego też powodu pacjenci mogą odczuwać jeszcze większy dyskomfort, a w skrajnych przypadkach występuje konieczność skorzystania z pomocy medycznej. Zastanawiając się, kiedy kawa po kolonoskopii, warto odczekać co najmniej 24 godziny od zakończenia badania. Niektórzy radzą, aby czas ten wydłużyć nawet do 2 dni.

Usuwanie polipów w trakcie kolonoskopii a kawa po badaniu

W nieco innej sytuacji są pacjenci, którym w czasie kolonoskopii lekarz usunął polipy lub innego rodzaju zmiany. W ich przypadku z dużym prawdopodobieństwem doszło do naruszenia błony śluzowej, co może skutkować dolegliwościami bólowymi. Spożywanie kawy i innego rodzaju nieprzezroczystych napojów mogłoby je nasilić, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odczekanie nie doby, a kilku dni, zanim ponownie sięgniemy po kawę. Lekarz wykonujący badanie powinien wydać po jego zakończeniu stosowne rekomendacje. Jeśli mamy wątpliwości albo czujemy ogromną chęć na małą czarną, warto zapytać go o poradę.

Kawa po kolonoskopii? Słuchaj swojego organizmu

Wytyczne dotyczące spożywania kawy po kolonoskopii dotyczą wszystkich pacjentów. Lekarze radzą jednak, aby nie kierować się nimi sztywno, a przede wszystkim słuchać swojego organizmu. To on powie nam, kiedy będziemy gotowi na nieco cięższy posiłek czy na kawę. Na początek wybierzmy lżejszy napój, pamiętając, że układ pokarmowy po diecie oczyszczającej jest nieco wyjałowiony. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji w postaci bólu, nudności czy biegunki.

Polecamy również serwis kobiecy lelixia.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JanuszOrzeł
JanuszOrzeł
1 miesiąc temu

Zawsze ceniłem sztuki za ich dogłębny charakter i czekam na kolejne posty., Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o edukacji i czekam na kolejne posty., Zawsze szukałem więcej informacji o i ten post dostarczył wiele użytecznych wskazówek i czekam na kolejne posty., Uwielbiam czytać Twoje posty na temat kultury i zawsze polecam Twoją stronę., Jestem wdzięczny za Twoje profesjonalny spojrzenie na edukacji i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły..

KamilaSarna
KamilaSarna
1 miesiąc temu

Jestem zafascynowany możliwościami, jakie oferuje rozwoju osobistego i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat historii i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., To było bardzo unikalny czytać o sztuki i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Uwielbiam czytać Twoje posty na temat nauki i czekam na kolejne posty., Jestem wdzięczny za Twoje pomocny spojrzenie na curiosity i zawsze polecam Twoją stronę..