Jakie są zasady zarządzania zasobami ludzkimi?

Jakie są zasady zarządzania zasobami ludzkimi?

Aktulności

Zarządzanie zasobami ludzkimi staję się ostatnio bardzo popularne wśród różniej wielkości przedsiębiorstw. Polega ono na strategicznym i kompleksowym zarządzaniu ludźmi, których mamy pod sobą. Dzięki różnym działaniom przeprowadzonym w ramach ZZL można uzyskać maksymalizację zysku i optymalizację czasu pracy.

Jest to tak ważne dla osób ustawionych wyżej, ponieważ wynik finansowy zależy od tego jak będą pracować pracownicy na niższych szczeblach. Odpowiadając na pytanie jak zarządzać zasobami ludzkimi trzeba zastanowić się jakie są cechy ZZL, wymiar i jakie zasady muszą być wzięte pod uwagę, więc od początku.

Cechy zarządzania zasobami ludzkimi

Najważniejsza jest strategia, więc trzeba mieć właściwie opisany każdy możliwy scenariusz. Strategia jest podstawą działania i to dzięki niej wiemy co robić przy okazji złych wydarzeń. Spójność podejścia do każdego aspektu związanego z pracą i zatrudnieniem. Jeśli firma podąża w danym kierunku to osoby, które odpowiadają za nowych pracowników muszą również podążać w danym kierunku. Jest to bardzo istotne w kontekście długiej strategii.

Zaangażowanie pracowników w nasz plan. Musimy pokazać osobom, które zatrudniamy, że robimy to dla nich i także włączyć ich w nasz plan. Jeśli poczują, że są częścią czegoś większe na pewno łatwiej będzie się z nimi współpracowało. Ostatnia cecha to to, że za ZZL w przedsiębiorstwie odpowiadają osoby na wyższym szczeblu, jak na przykład menadżerowie.

Na jakie wymiary się dzieli?

  • Funkcjonalny, czyli w jego skład wchodzą takie rzeczy jak organizowanie zadań i procesy, które mają przynieść firmie korzyści.
  • Instytucjonalny, tutaj brani pod uwagę są menadżerowie i określamy ich zadania i kompetencje.
  • Instrumentalny, w jego skład wchodzi wybór metod, dzięki którym będziemy rozwiązywać napotkane problemy.

Jakie są zasady zarządzania?

Czymś co nie zawsze firmy praktykują jest elastyczność. Musimy posiadać możliwość do zmiany swoich założeń i strategii. Nie jest to zawsze łatwo ale właśnie dzięki temu zarządzanie zasobami ludzkimi może być o wiele łatwiejsze i przynosić zyski.

Ważna jest także wiara w pomysł. Jeśli przedsiębiorstwo nastawi się na dany pomysł, to dobrze żeby był on zaakceptowany przez wszystkich. Jeśli któraś ze struktur nie będzie chciała jego realizować to cały plan może się posypać. Zintegrowanie pomysłów ekonomicznych ze społecznymi. Trzeba tak samo patrzeć na ekonomię jak i społeczność, pomysły nie mogą się zbytnio różnić od siebie i jeśli firma chce zatrudniać więcej pracowników i obniżyć koszty to na pewno się to nie uda, także trzeba być ustawionym w tym samym kierunku.

Zarządzanie zasobami ludzkimi nie musi być wcale niczym trudnym jeśli weźmie się pod uwagę najważniejsze zasady. Podczas wykorzystywania go w praktyce trzeba mieć oczy dookoła głowy i ze spokojem przyjmować każdą informację. Zyski, które można uzyskać dzięki temu systemowi są wartę pracy, która zostanie włożona w wykonanie danych zadań.

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments