Wybierając drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego, bierzemy pod uwagę wzornictwo pasujące do budynku, parametry termoizolacyjne czy wreszcie ich cenę. Nie mniej istotne są też zabezpieczenia przed złodziejami. Co lepiej chroni przed włamaniami – drzwi zewnętrzne stalowe, drewniane, a może z PVC?
Spis Treści
ToggleJakie drzwi do domu?
Niezależnie od tego czy chcemy zamontować w domu drzwi zewnętrzne stalowe, drewniane czy wykonane z innych materiałów, powinny one mieć określone wymiary i parametry termoizolacyjne. Zgodnie z prawem budowlanym ich minimalna szerokość i wysokość musi wynosić odpowiednio 90 i 200 cm, ale oczywiście możemy zdecydować się na drzwi wejściowe o większych wymiarach. Jeśli zaś chodzi o parametry termoizolacyjności termicznej, obecnie drzwi zewnętrzne do domu powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 1,3 W/(m²•K). Im mniejszy jest ten wskaźnik, tym skuteczniej dany model ogranicza straty ciepła. Wiele osób poszukując odpowiednich drzwi do domu zwraca uwagę nie tylko na wspomniane wyżej wymagania, ale też na parametry antywłamaniowe. Takie drzwi ze względu na różne zabezpieczenia i mechanizmy są trudniejsze do sforsowania, przez co mogą odstraszyć potencjalnych złodziei.
Drzwi antywłamaniowe czyli jakie?
Zabezpieczenia w drzwiach antywłamaniowych teoretycznie można sforsować, o ile ma się na to odpowiednio dużo czasu i mocne narzędzia. Ponieważ jednak złodzieje nie mogą sobie pozwolić na używanie głośno pracujących wiertarek czy innego sprzętu i muszą działać szybko, trudne do pokonania drzwi często zniechęcają ich do włamania. Inwestorzy planujący kupić drzwi antywłamaniowe powinni zwrócić uwagę na klasy RC (resistance-class) – od RC1 do RC6, gdzie drzwi klasy RC1 zapewniają podstawową ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu siły fizycznej, zaś te klasy RC6 zapewniają ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się drzwi klasy RC3 i RC4. Drzwi antywłamaniowe mają wzmocnione zamki i ościeżnice, a także specjalną konstrukcję skrzydła i co najmniej trzy zawiasy. Producenci mogą zaoferować również drzwi antywłamaniowe z przeszkleniami. I chociaż jest to mocne szkło pancerne, nadal pozostaje najsłabszym elementem konstrukcji. Jeśli więc zależy nam na jak najwyższej ochronie przed złodziejami, lepszym wyborem będą drzwi bez szyb.
Drzwi zewnętrzne stalowe
Drzwi zewnętrzne stalowe o wysokich parametrach antywłamaniowych to dobry wybór dla osób, które chcą zminimalizować ryzyko, że ktoś niepowołany dostanie się do domu. Są solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych, a przez to trwałe – z pewnością posłużą więc przez wiele lat użytkowania. Mogłoby się wydawać, że są one znacznie mniej ciepłe niż modele drewniane, jednak odpowiednie wypełnienie materiałami termoizolacyjnymi wysokiej jakości pozwala uzyskać model o współczynniku przenikania ciepła na poziomie nawet 0,87 W/(m²•K). Zewnętrzne drzwi stalowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach, mogą też być pokryte okleiną dekoracyjną, dlatego łatwo je dopasować do każdego domu.
Jak jeszcze można zabezpieczyć dom?
Solidne drzwi ze skutecznymi zabezpieczeniami minimalizującymi ryzyko włamania to oczywiście nie wszystko. Ponieważ według policyjnych statystyk złodzieje bardzo często dostają się do budynków mieszkalnych nie tylko przez drzwi wejściowe, ale również balkonowe lub przez okna, warto zabezpieczyć także te miejsca. W domach jednorodzinnych rozsądnym rozwiązaniem jest montaż rolet antywłamaniowych na parterze czy okien i drzwi balkonowych z zabezpieczeniami. Dla większego bezpieczeństwa można też zamontować alarm lub oświetlenie reagujące na ruch. Złodzieje często przed włamaniem obserwują dom, który chcą okraść, dlatego nierzadko już sam widok kamer czy czujników systemu alarmowego zniechęca ich do próby włamania. Oczywiście nie można też zapominać o ostrożności – przed wyjściem z domu zawsze trzeba sprawdzać czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte.