Piaskowanie to metoda służąca do oczyszczania powierzchni. Jej użycie polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza z piaskiem bądź innym ścierającym materiałem. Ponadto, oprócz zakupu piaskarki, trzeba także zakupić kompresor o odpowiednich właściwościach. Kompresor odpowiada za zwiększenie szybkości oraz usprawnienie całego procesu piaskowania. W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób należy wybrać dobry kompresor do piaskowania. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Jak wybrać kompresor do piaskowania – najważniejsze porady i wskazówki
Podczas kupowania sprzętu do piaskowania, trzeba dokładnie określić jego parametry w zależności od tego, do jakich celów będziemy go wykorzystywać. Zupełnie inny kompresor będzie potrzebny do profesjonalnego warsztatu samochodowego, a jeszcze inny do warunków domowych. Ponadto, powinniśmy także wiedzieć o tym, że w przypadku gdy zależy nam na osiągnięciu wysokiego poziomu piaskowania, to nie wystarczy nam sama piaskarka. W takim przypadku musimy również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt pneumatyczny odpowiadający za dostarczanie sprężonego powietrza. Do częstego piaskowania rozmaitych powierzchni bardzo dobrze sprawdzą się kompresory śrubowe.
Gdy odpowiednio dobierzemy dysze, będziemy mogli wykonywać prace na różnych powierzchniach. Metalowe, małe elementy powinno się piaskować przy użyciu większego ciśnienia, jednak jednocześnie przy mniejszej średnicy. Najmniejsze parametry wydajności, które są charakterystyczne dla piaskowania, wynoszą 5 m3 na minutę przy ciśnieniu w wysokości 4-7 bar. Z kolei sprężarki powinny być wyposażone w pojemność 200 litrów na sprężone powietrze. Profesjonalne warsztaty samochodowe wykorzystujące metodę piaskowania w swojej działalności metodę piaskowania, takimi właściwościami mogą jednak nie być w pełni usatysfakcjonowane.
Jaką pojemność powinien mieć zbiornik kompresora do piaskowania?
Zbiornik to niezwykle istotna część systemu, która gwarantuje piaskowanie na bardzo dobrym poziomie. Jest to bufor między pistoletem a sprężarką. Najważniejszym powodem jest zapewnienie optymalnego, jednostajnego ciśnienia przy wylocie oraz uchronienie go przed jakimikolwiek skokami ciśnienia. Przed wahaniami pobierania powietrza kompresor może zostać zabezpieczony przez odpowiednie dobranie pojemności zbiornika. Dzięki temu zapewniona zostanie także jego prawidłowa, sprawna praca.
Warto wiedzieć, że im większy jest dany zbiornik, tym większa będzie wydajność układu piaskarka-kompresor. Najmniejsze zbiorniki posiadają pojemność kilkudziesięciu litrów, jest to jednak stanowczo niewystarczające. Pojemność zbiornika zawsze należy dopasowywać do wydajności danego kompresora. Mały kompresor nigdy nie będzie w stanie zagwarantować nam piaskowania na satysfakcjonującym poziomie. Ciśnienie zawsze powinno mieścić się w przedziale od 7 do 10 atm.
Zakup piaskarki nie zawsze wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, jednak gdy zależy nam na wysokiej jakości, to nie powinniśmy oszczędzać. Jeśli zainwestujemy w dobry sprzęt, będziemy mieć gwarancję, iż będzie on dobrze funkcjonował przez długi czas.