Zima to czas, w którym szczególnie chętnie sięgamy po różnego rodzaju domowe przetwory, również na bazie alkoholu. Do szczególnie cenionych zalicza się nalewki. Ich przygotowanie nie jest specjalnie trudne, ale dla uzyskania pełni walorów smakowych potrzeba czasu. Nalewki można wykonać z praktycznie wszystkich owoców sezonowych, do których mamy dostęp. Wiśnie są tymi najbardziej szlachetnymi, z których można wykonać wyborne nalewki. Zbierając wiśnie latem i już wtedy przygotowując je do stworzenia nalewki, na pewno będzie można się cieszyć jej smakiem mroźną zimą.
Spis Treści
ToggleSzybka nalewka z wiśni
Jeden z prostszych i szybszych pomysłów na nalewkę z wiśni polega na ich przepuszczeniu przez sokownik. Jest to specjalne urządzenie, które wytwarzając podciśnienie i wysoką temperaturę, powoduje wyciśnięcie z wiśni całego znajdującego się w nich soku. Będzie on spływać do podstawionego naczynia, a następnie może być wykorzystany do stworzenia szybkiej nalewki. Kiedy soki z wiśni jest już pozyskany. Należy zaopatrzyć się w cukier i alkohol. Najlepsze rezultaty uzyskamy, łącząc spirytus z czystą wódką. Pozwala nam to stworzyć nalewkę o odpowiedniej mocy, tzw. woltażu. Słabe nalewki są bardzo pijalne, co niekoniecznie jest dobre. Mocniejsze nalewki pozwalają się nimi cieszyć w małych ilościach, dzięki czemu pozostają z nami na dłużej.
Nalewka z wiśni zasypanych cukrem
Kolejny przepis na nalewkę to umieszczenie umytych i wydrylowanych wiśni w szklanym słoiku i zasypanie ich cukrem. Pod wpływem powolnej fermentacji sok samoczynnie będzie wyciekać z wiśni. Po mniej więcej dwóch tygodniach należy odcedzić wiśnie od soku, np. z użyciem sitka. Miąższ owoców można zagotować, aby wydobyć pozostałości soku. Z uzyskanego w ten sposób soku tworzymy nalewkę w analogiczny sposób jak wyżej, czyli dodając do niego cukier jeśli jest to konieczne, a następnie dolewając alkoholu.
Zalewanie wiśni alkoholem
Jeszcze inny sposób na wykonanie domowej nalewki z wiśnie to zalanie czystych, wydrylowanych wiśni alkoholem i dodanie do nich cukru. Ten sposób jest najbardziej prawidłowy, ale wymaga również dużych ilości alkoholu, przez co jest kosztowny. Porównując jednak smaki nalewek z wiśni przyrządzonych różnymi metodami, ten sposób gwarantuje uzyskanie najbardziej pełnego i unikalnego smaku.
Co jest konieczne do stworzenia domowej nalewki?
Co będzie nam potrzebne kiedy chcemy przygotować domową nalewkę? Ile nas to będzie kosztować? Przede wszystkim zacznijmy od zakupu składników – wiśni i alkoholu. Zależnie od ilości nalewki, którą chcemy uzyskać, będzie nas to kosztowało od 100 do nawet 500 złotych. Przydadzą się nam także duże słoiki z nowymi zakrętkami, butelki oraz urządzenie do ich korkowania. Jeśli zamierzasz użyć pierwszej metody na domową nalewkę, potrzebny ci będzie sokownik. Jego cena to od 100 złotych wzwyż. Aby cieszyć się przez całą zimę domowymi nalewkami, potrzeba trochę czasu i pieniędzy. Nawet jeśli twój domowy budżet jest mocno napięty, w dalszym ciągu możesz realizować swoje pasje. Szybka gotówka jest na wyciągnięcie ręki i pozwoli ci zakupić wszystko, co potrzebne do robienia nalewek. Pamiętaj, że takie nalewki są również bardzo dobrym pomysłem na prezent. Często, zamiast kupować przypadkowe rzeczy, warto poświęcić wcześniej nieco swojego czasu i stworzyć autorską kolekcję nalewek z różnych owoców. Otrzymanie takiej butelki w formie prezentu na pewno spotka się z ciepłym przyjęciem i będzie okazją do wielu innych spotkań w sympatycznym gronie.