dom opieki seniora

Jak znaleźć dom opieki dla seniora?

Prasóweczki

Wybór miejsca opieki i rehabilitacji dla osoby starszej to dość trudne zadanie. Aby senior czuł się w danej placówce komfortowo i bezpiecznie, pod uwagę należy wziąć wiele kwestii. Poniżej kilka wskazówek. Zapraszamy do lektury!

Dom seniora – na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Domów seniora w Polsce jest naprawdę sporo, różnią się one między innymi ceną, standardem, lokalizacją. Jak wśród wielu ofert wybrać porządną, uczciwą placówkę?

1. Cena

W większości przypadków bardzo istotną kwestią jest cena miesięcznego pobytu w domu seniora. Zazwyczaj bliskim osoby starszej zależy na tym, by placówka zapewniała wysoki standard opieki, ale, by koszt pobytu był dość niski. Pamiętajmy jednak, że placówka powinna zapewnić całodobową opiekę pielęgniarską i medyczną, zadbać o odpowiednie diety dla pensjonariuszy, w każdym pokoju zamontować guziki alarmowe, umożliwiające wezwanie pomocy ‒ wszystkie te kwestie generują koszty ‒ zbyt niska opłata może oznaczać, że placówka nie stosuje się do wymogów i działa nielegalnie.

2. Legalne działanie

Dom opieki, który działa legalnie podlega kontrolom ze strony stacji sanitarno-epidemiologicznych, straży pożarnej i innych instytucji ‒ w znacznym stopniu zwiększa to bezpieczeństwo osoby starszej. Jak sprawdzić czy dana placówka działa legalnie? Wszystko jest dość proste. Legalnie działający dom opieki seniora musi posiadać zezwolenie od wojewody. Takie zezwolenie potwierdza, że placówka spełnia wymogi, które zawarte są w rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych z 2005 roku.

Listę legalnie zarejestrowanych domów opieki seniora znajdziemy na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, na terenie którego znajduje się dana placówka.

3. Kontrola placówki

Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie czy w placówce wszystko działa, jak należy jest odwiedzenie danego miejsca. Warto porozmawiać z personelem, obejrzeć kilka pokoi, sprawdzić czy działają guziki alarmowe. Gdy już zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy z daną placówką, odwiedzajmy ją jak najczęściej, oczywiście bez zapowiedzi.

4. Regulamin i statut placówki

Dobrze też, zanim podpiszemy umowę zapoznać się z regulaminem i statutem danej placówki. W sytuacji, gdy jakakolwiek kwestia wzbudzi nasze wątpliwości poradźmy się prawnika.

Pomoc pośredników

Wielu osobom po prostu brakuje czasu na przeprowadzenie szczegółowego researchu, czytanie regulaminów czy statutu domu opieki. Co w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się pośrednictwem i pomocą w wyborze odpowiedniej placówki ‒ miejsca opieki i rehabilitacji osób starszych, niepełnosprawnych czy przewlekle chorych. Osoby zawodowo zajmujące się poszukiwaniem domów opieki i ich weryfikacją doskonale wiedzą, na jakie kwestie zwrócić uwagę i co powinno wzbudzić czujność.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej placówki dla seniora nie jest łatwym zadaniem. Bliscy szukający odpowiedniego miejsca dla osoby starszej powinni zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na to, czy dana placówka działa legalnie, jak wyglądają pokoje i czy zamontowane są w nich przyciski alarmowe, dobrze też przeczytać dokładnie regulamin czy statut placówki. Dobrym rozwiązanie stanowi również skorzystanie z pomocy firmy, która zajmuje się doradztwem w wyborze odpowiedniej placówki.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma nam firma Opieka Silesia. Dziękujemy!

Jak znaleźć dom opieki dla seniora?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments